Персони

02 Серпня 2019
Терещенко Мішель. ДОСЬЄ
Міський голова Глухова

Мішель Терещенко народився і виріс у Франції, працював у Сполучених Штатах Америки. Утім, останні кілька років живе в Україні, а після Революції гідності він отримав українське громадянство і був обраний мером Глухова – родинного міста предків.  

Утім, ейфорія після повернення до України у Мішеля змінилося глибоким розчаруванням. Нащадок славного роду Терещенків і міський голова Глухова зіткнувся із корумпованою українською владою. І тепер головним завданням Терещенко бачить боротьбу із нинішньою системою влади в Україні.

Амбіції

Два роки тому Мішель стверджував, що у нього немає політичних амбіцій. Мовляв, для нього головна амбіції обмежуються Глуховом і посадою міського голови, де першим бургомістром, до слова, був його прапрадід Артемій Терещенко. “Моя амбіція зробити Глухів успішним містом”, - говорить він (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.).


З колишнім президентом Грузії Михайлом Саакашвілі. Фото із Facebook Мішеля Терещенка

Утім, 2018 року Мішель заявив про намір балотуватися у президенти України. Однак свого бажання взяти участь у президентській кампанії він так і не реалізував.

Бізнес

З 2003 року в Глухові розпочав бізнес, який був пов'язаний із вирощуванням ненаркотичної коноплі та льону. 

“Я брав в оренду землю навколо Глухова і вирощував льон. Тоді коноплю не можна було вирощувати. Я хотів допомогти Глухівському інституту льонарства, який розміщується у резиденції моїх предків. Ми почали шукати ринки збуту льону, який використовується у різних сферах. Ми відкрили двері. Але ви ж розумієте, що інвестори не будуть інвестувати у галузі у Глухів, який знаходиться за кілька кілометрів від Росії. Особливо - у час війни”, - розповів він (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.). 

Мішель Терещенко у полі під Глуховим. Фото із Facebook Мішеля Терещенка

У жовтні 2018 року Мішель Терещенко продав свій бізнес з вирощування льону і ненаркотичної коноплі.

Біографія

Народився 15 вересня 1954 року у Парижі. 

Був офіцером французької армії. Служив у танкових військах.

Нащадок роду українських промисловців і меценатів Терещенків.

Батько – Петро Терещенко був відомим у Франції вченим-хіміком. Дід – Михайло Терещенко був міністром фінансів, а потім – закордонних справ Тимчасового уряду Російської Федерації. 


Михайло Терещенко

Мішель Терещенко закінчив бізнес-школу. Займався бізнесом, який був пов'язаний із виробництвом апаратури для дослідження моря. Зокрема, працював для фірми “Зодіак”, яка виробляє апаратуру для дайвінгу.

Дев’ять років жив у Сполучених Штатах Америки.   

Україну вперше відвідав у 1994 році як турист.

З 2003 року живе в Україні. Спершу – у Києві, а затим – у Глухові.

Заснував Фундацію спадщини Терещенків, яка опікується будівлями, побудованими Терещенками у Києві та Глухові понад 100 років тому. 

У 2012 році видав книжку “Перший олігарх”, де Мішель розповів про свій рід, і, зокрема, про свого діда – Михайла Терещенка, який був міністром фінансів у Тимчасовому уряді Російської імперії.


Книга Мішеля Терещенка

Мішель і Олена Терещенки із Бориславом Березою. Фото із Facebook Мішеля Терещенка

Брав участь у Революції гідності. “Я ніколи не забуду, як 20 лютого 2014 року бачив вбитих 14 героїв Небесної сотні у готелі “Україна”. Дуже важливо зробити все, аби ми розуміли, що ці герої загинули недаремно”, - каже Терещенко (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.). 

Відмовився від французького громадянства. Мішель каже, що діти від першого шлюбу не розуміють його вчинку.

21 березня 2015 року президент Петро Порошенко вручив Мішелю паспорт громадянина України.

25 жовтня 2015 року Мішель Терещенко був обраний міським головою Глухова. За нього проголосувало 66 % містян.

1 жовтня 2018 року оголосив про те, що йде із посади мера Глухова через участь у президентських виборах. Ще однією із причин подати у відставку був і відвертий саботаж з боку депутатів міськради - у день розгляду бюджету їх було лише двоє.

28 листопада 2018 року вирішив лишитися на посаді через запровадження воєнного стану у Сумській області. 

На дочасних парламентських виборах 2019 року балотувався у народні депутати України від партії “Самопоміч” у одномандатному виборчому окрузі № 195 (Сумська область), але вибори програв.

Деркач

Головний опонент Терещенка у Глухові - народний депутат України і син колишнього голови СБУ Андрій Деркач. “Він намагався мене вижити із посади міського голови”, - твердить Терещенко. За його словами, Деркач-молодший все робив і робить для того, аби Мішель лишив Глухів.

Ідеальна Україна

Мішель Терещенко говорить, що у його розумінні ідеальна Україна має бути успішною. “Україна може бути такою лише без зв’язку із Росією. Шкода, що нині між Україною та Росією немає океану”, - каже він (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.).

Міський голова

Мішель твердить, що пішов на вибори міського голови Глухова у розрахунку, що після Революції гідності почнуться радикальні зміни у цілій державі. Терещенко був переконаний, що його підтримають і президент, і міністр внутрішніх справ у боротьбі із місцевою мафією. Але цього не сталося. “Мені дуже шкода, що так сталося”, - резюмує він.

Погляди 

Мішель Терещенко за:

      Повне реформування правової системи та системи правоохоронних органів. Зокрема, викорінення кумівства і телефонного права у судовій системі; повна ліквідація державної прокуратури та ДКЗЕД СБУ

      Заміну всіх існуючих сьогодні податків двома помірними та дуже простими в адмініструванні податками — податок на витрати і податок на виведення грошей з банківської системи України — які нараховуються та сплачуються автоматично.

     Справжню децентралізацію до рівня нових районів, які складаються з новостворених ОТГ. Взаємодія їх зі столицею без будь-яких перешкод з боку обласних і колишніх районних державних адміністрацій, які повинні бути ліквідовані. 

     Створення у Сумській області першого у Європі центру терапії марихуаною.

Політика

Терещенко говорить, що якнайменше думав про політику, а особливо про політику в Україні. “Я ніколи не мріяв стати мером, тим паче мером українського міста. Мене не цікавить політичне життя. Для мене це не задоволення”, - зізнався він (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.).

Порошенко 

Після розмови із президентом Порошенком у 2014 році Терещенко був переконаний: Петро Олексійович допоможе йому здолати місцеву мафію на Сумщині. “Чому не допоміг - не знаю”, - відповідає він.

Сім’я

У 2016 році Мішель Терещенко одружився на Олені Єскіній, колишньому депутаті Київради. Дружина довгий час була радником екс-міністра охорони здоров’я Олега Мусія. 


У день весілля Олени та Мішеля. Фото із Facebook Мішеля Терещенка

Подружжя Терещенків. Фото із Facebook Мішеля Терещенка

“Мені було 19 років, коли не стало батька. Після того як з ним трапився інсульт, партнери переоформили на себе аудиторську і транспортну компанію, і в підсумку наша сім'я залишилася практично без засобів до існування. Тоді я навчалася на другому курсі, і турботи про милу, ніжну мамі, яка звикла, що всі проблеми вирішує тато, і молодшого брата, що готувався до вступу до вузу, лягли на мої плечі. Тому, крім навчання відразу на двох факультетах київського національного економічного університету (міжнародних економічних відносин і юридичному), я ще й працювала в двох місцях. Пізніше закінчила також канадський New Brunswick University, отримала ступінь MBA. У двадцять років у мене з'явився власний невеликий бізнес - ми займалися виготовленням рекламно-сувенірної продукції і практично відразу зайняли цікаву нішу: розробка ексклюзивних дизайнерських колекцій жіночого годинника. Так з'явився перший вітчизняний годинний бренд “Едельвейс”, що поклав початок створенню таких марок годин, як EWC, Kyivska Rus Collection, а також ексклюзивних дизайнерських колекцій ювелірних прикрас із золота і срібла під однойменною торговою маркою”, - розповідає Олена і додає, що бізнесом не займається вже із 2013 року.

"Вперше я побачила Мішеля, коли він звернувся до мене як до активістки громадського руху за збереження пам'яток історичної архітектури із проханням допомогти врятувати від руйнування старовинний особняк на вулиці Антоновича, де зараз знаходиться Національна медична бібліотека. Цей будинок побудував в середині XIX століття його дядько Олександр Терещенко. Я погодилася допомогти йому, а незабаром ми виявили, що дотримуємося однакових поглядів на життя, близькі в духовному і інтелектуальному плані. Було цікаво спілкуватися, розмовляти про все. Ми подружились. Потім Мішель зізнався, що відчув особливу прихильність з першої ж зустрічі, до мене почуття прийшло трохи пізніше", - розповіла вона газеті "Факти" (21 жовтня 2016 р.).

Це - другий шлюб для Мішеля.

18 жовтня 2018 року у подружжя народився син Нікола, якого назвали на честь прадіда, який народився також 18 жовтня, але 1819 року. 

Від попереднього шлюбу Терещенко має дорослих сина та доньку і каже, що пишається ними. “У мене дуже красиві і розумні діти”, - говорить він.

Три проблеми для України

Як каже Мішель Терещенка, зараз для України є три проблеми: корупція, війна і “рускій мір” Путіна,

Хабарі

Генеральний прокурор Юрій Луценко звинувачував Мішеля Терещенка у отриманні хабарів. 


Із Генеральним прокурором Юрієм Луценком. Фото із Facebook Мішеля Терещенка 

“Під час зустрічі із Луценком Генпрокурор на мої закиди у корупції в Сумській обласній прокуратурі відповідав мені, мовляв, вам ще повезло, бо у нас на вас є достатньо матеріалів щодо корупційних діянь. Це - маячня”, - говорить Терещенко (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.).

Україна

Терещенко говорить, що любить Україну вирішив прийняти українське громадянство. “Україна - Європа. Нам все робити для того, аби наша держава була у Європі”, - переконаний він.

Француз

Мішель народився і виріс у Франції. Він каже, що у дитинстві відчував себе французом. 

"Моя мама - француженка. І я ніколи не думав, що колись буду жити в Україні. Мій дід помер, коли мені було 2 роки. Моя бабуся була також француженка і вона лише трохи згадувала про своє життя у Санкт-Петербурзі. Коли мені було 14 років, вона мені розказала, що у неї було розкішне життя. Але я тоді і не міг уявити, що моя родина мала у Росії великі палаци. Батько не дуже багато любив про це говорити. Хоча мій тато, коли ходив зі своїм батьком у Лувр, то той ані словом не обмовився, що свого часу у нього було 15 тисяч шедеврів епохи Відродження. Все це ми дізналися вже по приїзду в Україну”, - говорить Мішель Терещенко (“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.).

Янукович

Частина колекції із музею-галереї Варвари та Богдана Терещенків від 8 до 12 картин було передані Віктору Януковичу у Межигір’я. Мішель стверджує, що КДМА відмовляється проводити у музеї інвентаризацію. Доля картин дотепер невідома.  

Я

“Я хочу бути успішним для глухівчан”.

(“Досьє із Сергієм Руденком”, 12 січня 2018 р.).

“Я - абсолютно нове обличчя, нетиповий кандидат (у президенти - ред.), тому що був громадянином Євросоюзу 60 років мого життя. Я служив у армії і був офіцером армії НАТО. Я знаю, що нам потрібно робити, щоб стати країною - членом Євросоюзу”.

(“Новое время”, 12 жовтня 2018 р.).

“Я люблю Україну. Я люблю її так сильно, що заради неї в 2015 році я відмовився від комфортного життя громадянина Франції, щоб отримати українське громадянство для себе і для своїх онуків. Для мене бути громадянином України- значить бути частиною сильної, прекрасної, процвітаючої країни. Я зовсім не хочу, щоб моя улюблена країна — країна, в якій я живу — перетворилася на "бананову республіку" (Із передвиборчої програми Мішеля Терещенка як кандидата у народні депутати України, 8 червня 2019 р.).

 

Нові досьє

Подоляк Михайло. ДОСЬЄ

Шуфрич Нестор. 10 фактів із життя

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko