Персони

28 Серпня 2018
Муженко: у липні 2014 року ми вступили в фазу відкритої війни з іншою державою
Віктор Муженко, джерело фото: novynarnia.com

Віктор Муженко, джерело фото: novynarnia.com

Це був рубіж війни

У середині липня 2014 року українські війська реактивними системами "Смерч" розгромили колону російської військової техніки, що прямувала на Донбас.

Цей епізод став переломним у війні на Донбасі, розповів у Facebook начальник Генерального Штабу Віктор Муженко.

"Була отримана інформація від Головного оперативного чергового Головного командного центру Збройних Сил України, полковника Маслєнікова. Його син якраз був старшим підрозділів, які знаходяться в районі Ізварино. Я вийшов на нього по телефону і він доповів мені про те, що на територію України заходить техніка у великій кількості. Він називав цифру – 150-200 одиниць техніки. Він не міг тоді їх візуально оцінити, і визначити, скільки там броньованої чи автомобільної техніки. Він бачив здалеку спостерігав рух цієї колони", - написав Муженко.

Тоді він прийняв рішення привести ЗСУ (не сили АТО) у повну бойову готовність, у тому числі частини протиповітряної оборони, після чого доповів про все президенту.

"За погодженням з ним, на його затвердження, ми нанесли удар всіма засобами, в першу чергу – це реактивними системами залпового вогню великої дальності – мова йде про “Смерчі”, артилерією, яка була в цьому районі, по цій колоні. Це означало, що якщо дійсно це так, то це був якраз рубіж, який ми перейшли, скажімо так – війни", - розповів начальник Генштабу.

Читайте також: У серпні 2014-го Іловайськ вже не мав стратегічного значення, - Муженко.

На його думку, це рішення стало "психологічним бар'єром" для керівництва країни, який вони у той момент переступили.

"У цій годині, (коли) ми проводили радіотренування, поступила ця інформація, і на командному пункті була така повна тиша – як кажуть муха могла пролетіти, можна було її почути. Тобто всі очікували, яке ж буде рішення. І після того як було прийнято рішення на ураження, закипіла робота на командному пункті, люди зрозуміли, що рішення є, воно прийнято і цей психологічний момент, психологічний бар’єр був перейдений в той час, саме в той момент. І я скажу, що це було не просте рішення, тому що ми розуміли, що це дійсно так, ми уже розпочали, не розпочали, а ми уже вступили в фазу відкритої війни з іншою державою", - зазначив Муженко. 

Наступного дня у небо підняли літаки-розвідники, щоб оцінити ситуацію, однак дим і вогонь погіршували видимість. Лише на третій день ЗСУ змогли оцінити масштаб завданого удару. "Дим не давав можливості виявити реальну картину, і тільки на кінець третьої доби ми зрозуміли, що там вигоріли поля і кілька лишилося каркасів від тієї спаленої техніки. Небагато, біля кількох десятків одиниць. Чи це було сто п’ятдесят чи двісті – чи за цей час їх змогли евакуювати на територію Російської Федерації – на сьогоднішній день нема ніякого підтвердження – в тому числі, і як немає підтверджень і від партнерів, і немає відповідних фотознімків за межами нашого кордону – тієї території", - йдеться у повідомленні.

Під час бойових дій в районі Іловайська Донецької області 24-29 серпня 2014 року загинуло більше двох сотень росіян.

Нові досьє

Арахамія Давид. ДОСЬЄ

Хто така Юлія Тимошенко?

Подоляк Михайло. ДОСЬЄ

Шуфрич Нестор. 10 фактів із життя

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)