Торговельна мережа «Буква» і видавництво «КМ-Букс» - одні із лідерів на книжковому ринку України. За ними - майже третина всієї видавничої продукції, яка продається в країні. Упродовж останніх чотирьох років «Буква» та «КМ-Букс» займають чітку проукраїнську позицію, виступаючи за обмеження ввезення книг з країни агресора.
Ярослав Маринович, співзасновник і власник цих двох проектів, сьогодні - впливова людина на книжковому ринку держави.
Амбіції
Ярослав Маринович, поза всяким сумнівом, людина амбітна. Не було б так, напевно, йому б не вдалося побудувати системний бізнес.
Сам бізнесмен каже, що зараз його амбіції стосуються не бізнесу, а особистого духовного розвитку і виховання дітей.
«Я дуже рано досяг всього. Одразу ж після закінчення став начальником відділу, після було тільки вище і вище: директор, генеральний директор, співзасновник, міноритарний акціонер, мажоритарний. Я пройшов довгий шлях і у мене, на щастя, була можливість реалізувати всі свої амбіції», - пояснює Ярослав Маринович.
Бізнес
Співзасновник книжкової торговельної мережі «Буква» та видавництва «КМ-Букс».
Біографія
Народився 1973 році в Києві.
Середню школу закінчив у Миколаєві. Навчався в класі з поглибленим вивченням хімії.
У 1996 році закінчив хіміко-технологічний факультет Київського політехнічного університету.
У 1994 році познайомився з Аллою Старостіною, яка створила кафедру технічного маркетингу при КПІ. Там Маринович почав вивчати маркетинг.
«Було зрозуміло, що повністю змінюється структура української економіки. І було очевидно, що треба було освоювати нові знання. Алла Олексіївна була одним з кращих фахівців з маркетингу в той період. Після першого семестру мене перевели на бюджет - за підсумками моїх знань», - каже Маринович.
У 1995 році почав працювати у видавництві «Діалектика».
«Видавництво тоді було дуже маленьке. Видавали кілька книг. Вони взяли мене на посаду начальника відділу маркетингу. Ключова проблема у них була - був попит на технічну літературу, з іншого боку - вони не розуміли, що видавати і як продавати. У 1996 році у них практично закінчувалися гроші. Тоді засновник прийшов до мене і каже: «Що будемо робити?». Ми тоді видавали гарну комп'ютерну літературу. І ось ми вирішили видати книгу про CorelDRAWE. Ми все прорахували, провели дослідження. Книга вдалася! Тираж був проданий за тиждень», - згадує бізнесмен.
Пізніше Маринович брав участь в створенні видавничого дому «Вільямс».
У 2003 році Ярослав Маринович познайомився з представниками московського видавництва «Ексмо». Вони хотіли відкрити в Україні маркетингове представництво. Однак бізнесмен тоді відмовився працювати з росіянами. Пізніше «Ексмо» вирішила створити дистриб'юторську компанію, в якій і почав працювати Маринович.
У 2005 році бізнесмен закінчив навчання в «МІМ-Київ», отримавши диплом МВА.
У 2008 році Ярослав Маринович почав займатися видавництвом «Країна мрій», яке було створено в 2004 році.
У 2010 році бізнесмен став одним з акціонерів мережі «Читай-місто». «Росіяни були серйозно налаштовані. Вони дуже багато вклали в старт проекту, витративши кілька мільйонів доларів. Але потім, виявилося, що всі ці збитки треба було якось покривати. Російська команда не захотіла цього зробити», - згадує він.
У 2013 році Маринович і його партнери в Україні розірвали всі стосунки із російськими партнерами.
«Наприкінці 2013 року для мене було зрозуміло, що далі нам з російськими партнерами не по дорозі. Вони вирішили видавати антиукраїнську продукцію. Ми категорично були проти цього. І в 2014 році ми повністю розірвали стосунки з ними», - згадує Ярослав Костянтинович.
«Події 2014 року привели до руйнування систем дистрибуції російських книг в Україні. До цього безпосередньо доклав руку і я, розірвавши відносини з ЕКСМО-АСТ. Поставка російських книг упродовж 2015-2017 років були несистемними, а деякий час воно не здійснювалися взагалі. Деякі компанії припинили співпрацю з російськими компаніями. Саме тому українські видавці побачили перспективи і почалося зростання - ринок готовий був отримати книгу від українських видавництв», - стверджує бізнесмен («Буквоїд», 9 липня 2018 р.).
У 2015 році Маринович став засновником видавництва «КМ-Букс».
«Буква»
Книжкова мережа України, засновником якої є Ярослав Маринович, складається із більш, ніж 30 магазинів.
Віра
Ярослав Маринович називає себе людиною глибоко віруючою.
«Головне, щоб Бог жив всередині Вас», - говорить він.
Гурман
Як каже Ярослав Маринович, він не вибагливий у їжі. Любить як просту їжу, так і вишукані страви.
Друзі
«У мене є друзі, з якими я підтримую стосунки ще з дитинства. Деякі з моїх друзів працюють зі мною. Я дуже ціную цю дружбу», - розповідає Ярослав.
«КМ-Букс»
Видавнича група «КМ-Букс» була створена в 2015 році.
Щомісяця видавництво друкує десятки найменувань, з яких 90% виходять українською мовою.
Філософія видавництва - відновити серед читачів любов до української книги, надаючи якісний переклад, актуальну літературу і можливість отримати всесвітню новинку українською мовою одночасно з іноземними видавництвами
Компромат
Ярослав Маринович досить іронічно ставиться до того, що йому ставлять у провину. Каже, що всі нісенітниці, які за останні чотири роки з'являлися в пресі - справа рук його колишніх російських партнерів.
«Рука Москви»
За однією із версій, яка активно поширюється в Мережі, Ярослав Маринович - «агент Кремля» і людина, яке веде бізнес з ОРДЛО.
Ярослав Костянтинович називає це повною маячнею.
«ЕКСМО разом з «непорядними громадянами» (з якими вони працюють і зараз), як їх назвали співробітники ДФС, запустили системну організацію по дискредитації мене і компаній, пов'язаних зі мною. Розміщувалися фейкові статті, поширювалася недостовірна інформація, вони регулярно писали заяви в правоохоронні органи, вони підробляли документи etc. Все це робилося в російському стилі з використанням підконтрольних росіянам або просто продажних ресурсів.
Наприклад, станом на початок 2014 року я був мажоритарним засновником однієї книжкової мережі, яка мала 14 магазинів. Коли почалася війна з росіянами, я був змушений перереєструвати її з Донецька до Києва. Але «непорядні громадяни» не знали про це, і підробивши реєстраційні документи та довіреності в фотошопі почали тиражувати ці фейки на сумнівних ресурсах. Тому я був змушений звернутися в СБУ. За моєю заявою було порушено справу, слідство триває», - каже Маринович («Буквоїд», 9 липня 2018 р.).
Звинувачення в несплаті податків
У вересні 2015 року Державна фіскальна служба на чолі з Романом Насіровим звинуватила мережу книжкових магазинів «Буква» в несплаті податків на суму понад 3 млн грн. Крім того, за версією податківців, мережа завозила з Росії книжкову продукцію за заниженими цінами.
«В рамках зазначеного виробництва проведено комплекс слідчих дій - крім вилучення документів, також вилучили книжкову продукцію з ознаками контрафактної», - тоді повідомляла ДФС.
«Буква» ці звинувачення податківців відкинула. «Наше підприємство купує книги на території України. Ми не завозимо книги з Росії взагалі. А книги, які ГФС вилучили, були надруковані в Україні. 1,6 млн грн - це оборот підприємства, що працює з мережею і за яким порушено провадження», - заявили в мережі.
Ярослав Маринович стверджує: все, що відбувалося навколо «Букви» в 2015 році - справа рук його колишніх російських партнерів.
Кредо
«Віддавай, щоб отримувати».
Лобізм
Ярослав Маринович каже, що він не займається нецивілізованим лобізмом.
«Звичайно, у владі є люди, з якими у нас схожі позиції щодо розвитку книжкового ринку. Але ми ніколи не використовуємо цих людей для лобіювання суто наших комерційних інтересів», - стверджує він.
Матеріальне становище
Маринович вважає себе людиною заможною. Але при цьому додає: «За мірками України».
«Були роки, коли в моїй офіційній декларації за рік значилося і $ 300 тис, і $ 400 тис. Я можу сказати, що у мене був перший мільйон в 33 роки», - підкреслює бізнесмен.
«В останні роки про гроші я не думаю. На якомусь етапі був азарт. Я хотів мати хорошу квартиру, я її купив. Я хотів побудувати будинок, я побудував. Я захотів купити спортивну машину. У мене вона з'явилася. Але якийсь жадібності до грошей я не відчуваю. Зараз я по-іншому сприймаю життя», - каже Маринович.
Погляди
Ярослав Маринович за:
- те, щоб видавництва, які генерують антиукраїнської продукт, не були присутні в Україні;
- за створення прозорого механізму виділення і розподілу державних коштів на закупівлю книжкової продукції.
Україна
«Моє життя і моя життєва позиція пов'язані з Україною», - говорить Ярослав Маринович.
Фобії
Маринович каже, що у нього немає фобій. «Років 5-7 тому були певні фобії. Зараз немає», - стверджує він.
Хобі
Займається тенісом і футболом.
Захоплюється мотоциклами. Любить кататися на Harley Davidson.
Любить читати і грати в шахи.
Улюблений автор - Том Вулф.
Я
«Я прихильник жорсткого і кардинального закриття українського ринку від російських видавництв, які видають шовіністичну і антиукраїнську літературу».
(Znaj.ua, 4 жовтня 2017 р.).
«Я вважаю краще не виправдовуватися і не брати участь в публічних "розбірках", а відповідати справами. Тоді факти і дії розставлять все по своїх місцях».
«Я є прихильником поступового сталого розвитку».
( «Буквоїд», 9 липня 2018 р.).