Персони

09 Серпня 2019
Данилюк Олександр. ДОСЬЄ
Екс-секретар РНБО

28 травня 2019 року президент Володимир Зеленський призначив секретарем Ради національної безпеки та оборони екс-міністра фінансів Олександра Данилюка

У нашому істеблішменті завжди є ті, хто вміє уживатися з цілком різними, інколи навіть ворогуючими партіями і середовищами. Ті, хто ніколи не пропаде. Кому добре і при одних, і при других, і при третіх. Водночас, їм вдається уникати ініційованої "згори" жорсткої розправи чи того, що називається народним осудом. Саме такими здібностями володіє Олександр Олександрович Данилюк.


Три вищі освіти

З’явився на світ 1975 року в Молдові, звідки його батьки пізніше перебралися до української столиці. Тато політика очолював підприємство "Академпроект" при Національній академії наук.

Вчився на інженера-електрика у КПІ, де мати Данилюка викладала кібернетику, а також на менеджера - у Київському університеті інвестиційного менеджменту та в Університеті Індіани (США).


Потрібні зв’язки

До американської школи МВА потрапив після знайомства зі своєю майбутньою попередницею на посаді міністра фінансів Наталією Енн Яресько, під керівництвом якої він у 90-их опановував основи західного підходу до ринкової економіки в компанії Western NIS Enterprise Fund. До того ж у нього був період співпраці з холдингом ТЕКТ впливового бізнесмена Вадима Гриба. Запам’ятаймо це прізвище, воно ще не раз зустрічатиметься у нашій розповіді.

 

У Єханурова

До влади Данилюк потрапив після Помаранчевої революції. Й одразу на її найвищі щаблі.

Як перспективного спеціаліста із залучення інвестицій його запросив своїм радником прем’єр-міністр Юрій Єхануров. З Тимошенко справ не вів. Повернувся на Печерські пагорби з початком президентства Януковича. 

Разом із Януковичем. І не тільки

2010 року для розробки планів й стратегій з проведення найважливіших для України перетворень було створено Координаційний центр з впровадження економічних реформ. Очолив організацію Олександр Данилюк, призначений позаштатним радником президента Віктора Януковича. Діяв Центр до 2013-го, доки не стало остаточно зрозуміло, що далі буде з курсом на євроінтеграцію та демократичні зміни.

До речі, у тому ж 2010 році пан Гриб теж став офіційним радником, ще й штатним, але у голови СБУ Валерія Хорошковського. А Зеленський в статусі нового генерального продюсера каналу отримав управління "Інтером" (власністю групи Фірташа-Льовочкіна-Хорошковського-Бойка та російського "Первого канала"). 

У Порошенка

Євромайдан не приніс Данилюку чогось на зразок люстрації, навпаки він пішов на підвищення, позаяк чудово вписався у команду Петра Олексійовича і притаманного йому бачення процесів у державі, а також свого місця у них. Про це свідчить динаміка та характер призначень Олександра Олександровича з початку 2014 року:

представник президента у Кабінеті Міністрів (2014-2015);

заступник голови адміністрації президента Бориса Ложкіна (2015-2016);

член Національної ради з питань антикорупційної політики (2015-2016);

міністр фінансів  (2016-2018).

Не зайвим буде зазначити, що 23 липня 2015 року 29-річний Роман Гриб, син згадуваного вище Вадима Гриба, працевлаштувався начальником управління з питань корпоративних відносин Департаменту договірного менеджменту, міждержавних майнових і контрактних відносин Фонду державного майна України.

Але повернімося до Данилюка. Мінфін дістався йому не в уряді Арсенія Яценюка, а в Кабміні Володимира Гройсмана, що свідчило про високу довіру до нього з боку президента Порошенка, котрий прагнув переформувати міністрів з метою розширення особистого впливу на головні відомства. Це вже потім учорашня креатура глави держави сперечатиметься з ним з приводу доцільності та законності націоналізації ПриватБанку, як то мало місце на ICTV у проміжку між першим і другим туром останніх виборів, а тоді голова Міністерства фінансів виступав з безумовною підтримкою політичного та економічного курсу господаря Банкової (деолігархізація, співробітництво з МВФ, податкова реформа, остаточна приватизація, відкритість ведення бізнесу тощо).

Піти з уряду його змусили, як він сам стверджував, непорозуміння з прем’єром з приводу підпорядкування ДФС, безпосередній контроль над якою - в умовах жорстокої економії бюджету й постійного вишукування додаткових джерел його наповнення - мав перейти до Гройсмана.

Не без Льовочкіна, - ЗМІ

Свій четвертий за ліком похід у владу Данилюк вирішив здійснити спільно із Зеленським. Його можна було зустріти в оточенні відомих облич з "95 кварталу" та інших радників даного кандидата щойно зайшла мова про кадровий резерв Володимира Олександровича.

Одначе, є ті, хто вважає подібний вибір не лише свідченням політичних симпатій екс-міністра.

LB.ua повідомляє, що Координаційний центр з впровадження економічних реформ (2010-2013) насправді підпорядковувся Сергію Льовочкіну, голові президентської адміністрації Януковича. Профіль "сірого кардинала" Фірташа помітили й у штабі Зеленського.

"Данилюк в політиці не дарма вважається людиною Льовочкіна. Поява Данилюка (у штабі Зеленського - Авт.) говорить не про економічну програму і так далі, а виключно про те, що Коломойський домовився з Льовочкіним",- розповів 24 каналу політолог Антон Швець.   

Офшорний "Рюрік"

До того, як стати держслужбовцем Данилюк мешкав то в Україні, то в Єропі. Розпоряджався різними бізнесами. Два з них були зареєстровані у Британії як "офшорки" -  Rurik Real Estate Investment Limited и CEE Investment & Advisory LLP. Й реєстрація на його ім’я зберігалася попри регалії міністра.

Окрім того, у декларації міністра за 2014 рік - грошові надходження від британських фірм не наводилися.

Радикальна партія Олега Ляшка через нардепа Олега Купрієнка звернулася до Національного антикорупційного бюро (яке, до слова, як і НАЗК, й допомагав запускати Данилюк) з проханням розібратися: а чи нема тут складу злочину у вигляді подачі неправдивих даних, відповідальність за який передбачена ст.366-1 КК (декларування недостовірної інформації).

Немає, все чисто. Оскільки "Данилюк подавав паперову декларацію… за таких обставин підстави для відкриття НАБУ кримінального провадження за вищевказаними фактами відсутні", - заявив перший заступник голови Бюро Гізо Углава.

Як пояснив Данилюк, він просто не встиг звільнитися зі своєї колишньої роботи у Британії:

"Фактично з 2010 року я не займаюся підприємницькою діяльністю. Я з бізнесу, для мене політика - тимчасова. Я думав, місяць-два, прийду, запущу і все, але якось затяглося все. Усі ці компанії - моє минуле, абсолютно прозорий бізнес в Лондоні… Я готовий до всіх перевірок. Якщо потрібно, щоб цим займалося НАБУ, я до цього відкритий, я готовий надати всю інформацію. Я з 2010 року не займаюся жодною підприємницькою діяльністю, я до цього керував групою компаній Rurik, відтоді я вийшов з цього бізнесу, я практично нічим не займався. З 2010 року я займаюся лише роботою над реформами в Україні".

У декларації за підсумками 2015 року міністр вже вніс 11 тис. фунтів стерлінгів.

Сама ж по собі приналежність до офшорів не є криміналом, уточнив голова НАБУ Артем Ситник.

"Офшор не є кримінальним правопорушенням і якщо згадувати про міністра фінансів новопризначеного, він був в Антикорупційному бюро, давав пояснення, надав всі документи з цього приводу. Звичайно, це порушення в частині антикорупційного законодавства, але в частині кримінального правопорушення, якщо ці офшори не використовуються з метою скоєння злочинів, це не є кримінальною діяльністю", - розтлумачив Ситник.

Майно

Остання декларація подавалася Данилюком у березні 2018-го. Документ містить дані за 2017 рік:

будинок на 290 кв. м та ділянка землі на 984 кв. м у Вишеньках під Києвом (як встановили журналісти, це в котеджному містечку "Золоче");

BMW X5;

швейцарский годинник Sector Watch;

ікона з гори Афон;

зарплатня:

дружини - 36 335 грн (від Мистецького Арсеналу);

його - 579 812 грн (від уряду);

готівка:

долари - 115 тис.;

фунти - 12 тис.;

на рахунку - 88 714 грн;

позичено третім особам - $53 тис.

Дружина й діти живуть у Британії

В минулому львів’янка Ольга Данилюк з Річардом та Володимиром Данилюками наразі переважно мешкає у Лондоні, всі троє мають підданство Її Величності. Мати займається театральними постановками, сини ж здобувають престижну європейську освіту. Зокрема, старший безкоштовно навчається у Winchester College. За рахунок високих балів він виборов персональну стипендію.

Коли Данилюк-старший був міністром він теж наголошував на тому, аби "платити академічні стипендії меншій кількості студентів" і щоб виплати були "вищими".

"Мова йде не про скасування стипендій. Є ресурс, який потрібно використовувати... Зараз 70% - це академічні стипендії, соціальних стипендій - 6%. Рівень доходів українців падає, а у нас соціальних стипендій 6%. Це справедливо? Потрібно відходити від зрівнялівки", - говорив керівник Мінфіну.

Що ж стосується британського громадянства, власне, для Данилюка, то він від нього відмовився.

"Я добре пам'ятаю цей момент, коли приймав рішення. Я не подав на громадянство, щоб залишити можливість для політичної кар'єри в Україні", - заявив в ефірі 112 каналу два роки тому, в травні 2016-го, тодішній міністр фінансів.

Відставка

27 вересня 2019 року Олександр Данилюк подав у відставку з посади секретаря РНБО. За однією із версій, причиною відставки став його давній конфлікт з тодішнім главою Офісу президента Андрієм Богданом. Хоча президент Зеленський стверджує, що Данилюк пішов з команди через те, що не отримав посаду прем'єр-міністра.


Дмитро Добрий, "Еспресо"

Нові досьє

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich