Персони

11 Вересня 2019
Чумак Віктор. ДОСЬЄ
Екс-головний військовий прокурор України, колишній заступник Генерального прокурора

11 вересня 2019 року Руслан Рябошапка призначив головним військовим прокурором України Віктора Чумака.

61 рік. Народився у Хмельницькому. Мріяв стати психологом. Утім, мама Віктора Васильовича наполягла на тому, аби він вступив у Хмельницьке вище артилерійське командне училище, яке він закінчив із червоним дипломом. Другу вищу освіту – юридичну, здобув у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

11 років служив на командних посадах у Збройних силах Радянського Союзу. Починав службу на Далекому сході – на Камчатці. Затим – сім років у Білорусі. "Я був самим молодим командиром дивізіону у Білоруському військовому окрузі. Потім я почав цікавитись політикою і ця політика завела мене у Туркменістан. Тому що я виступив на одному із партійних зібрань я виступив проти існуючої системи. Я поїхав на Кушці прослужив з 1990 по 1992 роки. Після – я вже повернувся у Хмельницьке вище артилерійське училище, яке згодом стало прикордонним училищем", – розповідає Чумак. В училищі посідав посаду начальника кафедри.

З 1992 по 2004 роки працював на керівних посадах у Державній прикордонній службі України. Був начальником юридичного управління Держприкордонслужби.

П’ять років був директором департаменту політичного аналізу та безпеки Міжнародного центру перспективних досліджень. З 2010 по 2012 рік – директор Українського інституту публічної політики.

У грудні 2012 року при підтримці партії Віталія Кличка УДАР обраний народним депутатом України у столичному окрузі №214. Тоді Чумак переміг секретаря Київради Олеся Довгого. Як каже Віктор Васильович, в той час він витратив на свою виборчу кампанію дуже смішні гроші – десь близько $ 60 тис. Повторно здобув депутатський мандат в тому ж окрузі на дочасних парламентських виборах 2014 року. Утім, 2019 році в тому ж таки окрузі Чумак програв представнику партії "Слуга народу" Сергію Швецю.     

У парламенті зразка 2012 року очолював Комітет по боротьбі з організованою          корупцією. У попередній Верховній Раді входив до фракції Блоку Петра Порошенка, але залишив її. Сам Чумак каже, що йшов у команду Петра Олексійовича для того, аби міняти систему державного врядування. "Цього не сталося. Ми говорили про інше і на Майдані, і після цього. Але там все сталося не так. Люди просто поміняли людей на потоках. Але остання крапля став конкурс в НАЗК. Я публічно запитував у Порошенка, коли ми отримаємо реальні справи щодо хабарників. Без сумніву, наші відносини стали не ті. У БПП з’явилася Антикорупційна платформа. Тоді я і написав заяву про вихід із фракції БПП", - говорить Чумак. Упродовж останніх п’яти років був опонентом п’ятого президента України.          

Був одним із авторів пакету антикорупційних законопроектів, після чого в Україні були створені НАЗК, НАБУ, ДБР. Сам Чумак у березні 2015 року був одним із чотирьох кандидатів на посаду директора Національного бюро розслідувань. Однак тоді він конкурс програв Артему Ситнику."Я програв не Ситнику. У фіналі нас було четверо. Я отримав найбільшу підтримку голосів. І потім я виступав на 5 каналі, мене запитали, чи порушу я справу, якщо злочин скоїть президент України. Я відповів: "Я цього не можу зробити це зараз, бо є спеціальна процедура. Але якщо буде така процедура, чому б і ні. Ну, власне, після цього мої шанси очолити НАБУ зникли. Тому що до цього моменту конкурс йшов більш-менш об’єктивно", - розповів Чумак у програмі "Досьє".                

У 2017 році обраний лідером громадської спілки "Громадянський рух Хвиля". Був одним із соратників Михайла Саакашвілі. 2018 року на запитання: "Чи мрієте Ви стати президентом України", Чумак відповів: "Це – не мрія. Це – усвідомленість необхідності змін в країні. Для того, щоб міняти країну". Роком пізніше – 2019-го Віктор Васильович відмовився від балотування у президенти і підтримав під час виборів Анатолія Гриценка, очоливши штаб лідера "Громадянської ініціативи".

Генерал-майор  юстиції запасу. Кандидат  юридичних наук, доцент. Захистив дисертацію на тему: "Законодавче регулювання основ дисциплінарної          відповідальності військовослужбовців: науково-теоретичний та прикладний аспекти". 25 червня 2019 року президентом Зеленським був призначений членом Національної ради з питань антикорупційної політики. 

Одружений, батько двох дітей. Має онуків. Донька працює юристом. Син має дві освіти, займається політичним консалтингом.

 

Нові досьє

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich