Фото: informator.news
Державна компанія "Нафтогаз України" заявила, що виграла Стокгольмський арбітраж проти "Газпрому" за контрактом щодо поставок газу по всіх спірних питаннях.
Про це повідомили в компанії після отримання в п'ятницю остаточного рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма, передає "Інтерфакс-Україна".
Так, арбітраж повністю відхилив вимоги "Газпрому" за матеріальним становищем "бери або плати" на $ 56 млрд в 2012-2017 роках. Відзначається, що ця частина спору була найбільшою за грошовими вимогами сторін.
Крім того, "Нафтогаз" домігся скорочення майбутніх обов'язкових річних обсягів більш ніж в 10 разів відповідно до своїх потреб в імпорті. Додамо, що з урахуванням того, що перша редакція контракту передбачала річний обсяг покупки НАКом 52 млрд куб. м газу, в рішенні арбітражу цей поріг знижено до 5 млрд куб. м газу.
Стокгольмський арбітраж також знизив ціну газу для Нафтогазу в другому кварталі 2014 року на 27,4%.
Нафтогаз також вимагає від Газпрому до $16 млрд в арбітражі по транзитному контракту і очікує рішення 28 лютого 2018 року.
Як повідомлялося, "Нафтогаз" і "Газпром" в червні 2014 року ініціювали арбітраж щодо перегляду та виконання контракту на купівлю-продаж природного газу, а 31 травня 2017 року одержали окреме рішення трибуналу.
Зокрема, Стокгольмський трибунал повністю відхилив вимогу "Газпрому" про стягнення з НАК засобів на підставі положенні "бери або плати" і визнав це положення недійсним з дати укладення контракту.
Крім того, повністю була скасована заборона на реекспорт Україною газу.
Арбітраж також визнав вимогу "Нафтогазу" про перегляд контрактної ціни з урахуванням ринкових умов, зобов'язавши сторони шляхом переговорів визначити формулу ціни на газ, яка повинна застосовуватися до поставок, починаючи з 27 квітня 2014 року, а також обсяг газу, який постачатиметься. За даними НАК, формула ціни буде кардинально переглянута, вона повинна залежати не від цін на нафтопродукти (газойль і мазут - Ред.), а від ціни газу на ринку. Досягти угоди за формулою і обсягами сторони так і не змогли, тому остаточне рішення затверджено судом самостійно.
Голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв показав інфографіку про те, що виграла Україна у арбітражі.