Інтерв'ю

11 Червня 2020
Марина Ставнійчук: “Я розмовляла не з рядовим аграрником, а з людиною державного рівня”
Марина Іванівна Ставнійчук – відомий політик, кандидат юридичних наук, голова комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України, експерт Європейської комісії за демократію через право (Венеційська комісія), є членом Венеційської комісії, автор понад 70 наукових праць у галузі конституційного права України

Днями Марина Іванівна побувала в гостях у Героя України, генерального директора ТОВ “Земля і воля” Леоніда Яковишина, а після спілкування з ним дала інтерв’ю для газети “Чернігівщина”.

– Марино Іванівно, ви – відомий в Україні й за її межами юрист і політик – що винесли для себе з кількагодинного спілкування з аграрником?

– З перших хвилин знайомства з Леонідом Григоровичем я зрозуміла, що розмовляю не з рядовим аграрником, а з людиною високого державного рівня, з державним діячем. Бо навіть серед «досвідчених» професійних державників ще треба пошукати високопосадовця з таким добродушним, цілеспрямованим ставленням до людини, до трудового колективу, до громади, на землях якої працює аграрник, зрештою – до своєї Вітчизни і її землі-годувальниці. І це ставлення не просто якесь лозунгове, декларативне, а конкретне, яке з року в рік підтверджується результатами праці на благо підвищення добробуту працівників і пайовиків землі, для збільшення наповнення бюджету, соціально відповідальне перед громадою. Вразили мене й знання аграрника у царині процесів міжнародної політики. Стосовно ж питань економіки сільського господарства – думки й висновки Леоніда Григоровича допомогли й мені ширше глянути на, здавалося, відомі процеси. 

– На вашу думку, чому ж тоді аграрників з такою державницькою позицією не запрошують на телешоу, де проблеми сільської економіки обговорюють здебільшого політики й експерти, які про це знають з десь прочитаного чи з телевізора почутого? 

– Сьогодні я вкотре переконалася в тому, яку глибоку й непоправну помилку допускають молоді державні керманичі, що не радяться з представниками старшого покоління щодо розбудови економіки сучасної держави, не використовують їхній неоцінимий скарб: набутий досвід вітчизняного виробництва у надзвичайно складних економічних, правових і політичних умовах. Відсунуті від державного реформування ті, хто у вибухонебезпечній ситуації забезпечив Україні юридичну незалежність без пролиття жодної краплі крові, без втрат жодного метра території. Тепер же бездумно поглиблюється розрив між досвідом старшого покоління і “бездосвідом” молодих горе-реформаторів, що може призвести до непоправних, згубних процесів в українському суспільстві. Те горе не з Неба впаде, воно давно вже сунеться по українській землі, стукає у двері, які ще тримаються на краю перед прірвою. Дивують мене й тележурналісти, які не помічають тих, хто своєю результативною працею підпирає оті останні двері, не даючи економіці остаточно рухнути. Як їм це вдається і яка їм потрібна допомога від держави і суспільства – далеко не першочергова тема для журналістів. Як і не модний глибокий аналіз помилок попередників. І молода монокоманда демонстративно не хоче слухати і розуміти український народ, хоч проголосила себе його слугами. Навіть дискусія навколо ключового питання – ринкового обігу землі ї її надр – відбулася без широкого народного загалу, без залучення до обговорення тих, хто продуктивно працює на землі, і не за чиєюсь теорією, а з власного досвіду знає, як краще використати наш багатющий чорнозем на благо всього суспільства, для розвитку й зміцнення незалежної держави. З ким ще, як не з мудрими господарниками, треба спільно виробити концепцію, яким чином, згідно з яким законодавством запроваджувати обіг земель? Бо те, що прийняли в парламенті опівночі, явно антинародне, мета якого – якнайшвидше видурити в селян і всього суспільства найбільше багатство людства. Є надія, що Конституційний суд прийме відповідне рішення, після якого з’явиться можливість доопрацювати і прийняти цивілізоване законодавство. 

– На телешоу нардепи і багатопрофільні експерти говорять правильні речі, аналізують успіхи, а особливо недоліки влади, «глибоко» оцінюють діяльність Зеленського, Трампа, Путіна, Байдена. Гаряче воюють проти маревної комуністичної ідеології, за рідну мову, проти неправильної церкви… А, скажімо, В’ячеслав Чорновіл в 1970 році визначив такі пріоритетні завдання для свого опозиційного видання “Український вісник”: "Не антирадянське і не антикомуністичне, а поширювати об’єктивну інформацію про порушення прав та свободи слова громадян. Також про судові й позасудові репресії, інші знущання над людьми". За це «не антикомуністичне» він одержав 13 років неволі. Актуальність же піднятих ним проблем залишається гострою дотепер. Але для організаторів телешоу важливішим є питання – чи прийде Порошенко на допит? 

– Питання соціальної несправедливості, розшарування суспільства на дуже багатих і дуже бідних було і залишається ключовим не лише для України, а й для всього світу. Останні події у США показали, що те розшарування є і в найбагатшій країні світу. Адже там до протестів за права темношкірого населення масово приєдналися й представники білої раси, які добряче збідніли за час карантину, і кинулися грабувати багатших. У колишньому ж СРСР, 50 років тому, не було офіційних мільйонерів, але було багато бідних людей, ще й конституційні права яких брутально порушувалися. Тож і В’ячеслав Максимович присвятив свою громадянську й журналістську діяльність боротьбі за права й свободу слова громадян. Думаю, він опирався й на досвід історичних борців за незалежність України. На жаль, боротьба вільнодумців не одержала підтримки від суспільства, наляканого й репресованого диктатурою. Нинішнє ж українське суспільство спочатку на референдумі за незалежність, потім на двох Майданах показало своє прагнення жити в незалежній, правовій і справедливій Україні…

– Але головним результатом обох Майданів стала зміна влади: кожного разу – на ще гіршу стосовно підняття народного добробуту, правового захисту і соціальної справедливості. Натомість революційне суспільство не піднялося й не відстояло свого конституційного права на гідне життя, на комунальні тарифи згідно з рівнем зарплат і пенсій, на безплатну, або хоча б на доступну медицину й освіту, на народну пенсійну реформу… І від політиків чули лише один “героїзм”: “Я вимагаю!..”

– Так, українські політики й державники чи не найкраще в світі навчилися відчувати революційну хвилю і фахово використовувати її потенціал для усунення попередників і захоплення влади для задоволення своїх інтересів й щедрого підгодовування найближчого оточення і найвірнішої челяді. Цьому, безумовно, негативно сприяють й невивчені гіркі уроки історії: в Україні не було справжньої тривалої державності, задовольнялися тимчасовою, навколо якої не змогли об’єднатися політичні сили… 

– Сучасна Незалежна незабаром 30-річчя святкуватиме…

– За ці роки суспільство теж не об’єдналося навколо справжнього патріотичного Лідера: обирали з двох бід меншу, передусім за гарну, соковиту брехню, тож і виходило все навпаки – одержували більшу біду. Однією з головних причин бачу ту, що лідери незалежників 90-х ото як заклали в свої голови несприйняття досвіду успішних виробничників для перебудови планової економіки на ринкову, вважаючи себе розумнішими, так це протиріччя між мудрістю і недолугістю слухачів грантових єврокурсів з кожним днем все більше загострюється. Не враховується набуте: старійшини в економіці, ще з 90-х, без кимось оплачених модних єврокурсів, впроваджують ринковий досвід і кращі світові технології для свого виробництва. Це я побачила на власні очі і в аграрника Леоніда Яковишина. Чого не бачу від бурхливої діяльності власників євродипломів. Тому й для вивчення та узагальнення успішного вітчизняного досвіду розвитку ринкової економіки зустрічаюся не з молодими “єврореформаторами”, а поїхала до одного з найстаріших організаторів сільськогосподарського виробництва Леоніда Яковишина, справжнього Героя України. Переконана, його досвід знадобиться справді патріотичній команді, на чолі з Лідером, не за чужі гранти навченим, а сформованим прагненням врятувати Вітчизну з її народом від зажерливих зовнішніх і внутрішніх зазіхань. 

Інтерв’ю записав Григорій ВОЙТОК, фото Олексія Миколаєнка

Нові досьє

Арахамія Давид. ДОСЬЄ

Хто така Юлія Тимошенко?

Подоляк Михайло. ДОСЬЄ

Шуфрич Нестор. 10 фактів із життя

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)