Ілля Кива
Екс-радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Ілля Кива створив напівзаконне формування з ветеранів АТО "Безпека життя" на базі Нацполіції.
Про це йдеться в розслідуванні програми "Схеми".
Зазначається, що проект був покликаний стежити за громадським порядком та соціалізувати воїнів, проте працівники загону почали ходити у супроводі голови Соціалістичної партії Іллі Киви та брати участь у політичних акціях.
Кива очолює громадську організацію "Всеукраїнський союз ветеранів АТО", до якої, входять працівники гібридного воєнізованого відділу охорони.
На Facebook-сторінці організації є повідомлення про роботу для ветеранів АТО охоронцем у "Безпеці життя".
За зверненням в ГО пропонують роботу у державному структурному підрозділі Департаменту поліції охорони.
"Займаємось, згідно контрактів, охороною об’єктів, осіб, будівництва. Все залежить від того, з ким підпишемо контракти", - розповіли журналістам в організації Киви.
За словами співрозмовника агентства, працівникам загону дозволено використовувати спецзасоби, але в подальшому, ймовірне, використання зброї.
Журналістам також вдалося з’ясувати, що відділ воєнізованої охорони Департаменту поліції охорони знаходиться на території режимного об’єкту.
У ЗМІ зазначають, що напівлегальний статус структури не підпадає під дію закону "Про Національну поліцію" чи дію закону "Про охоронну діяльність", а аналіз внутрішніх правил відділу доводить, що формування незаконне.
"Керівник департаменту поліції охорони немає повноважень для створення таких відділів-підрозділів і так само не має права ними керувати", – пояснив Євген Крапивін, юрист і експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.
Працівники "Безпеки життя", згідно з власним положенням, є цивільними, але можуть використовувати спецзасоби, а в додаткових випадках зброю.
У департаменті поліції охорони ЗМІ повідомили, що відділ повністю утримується не за рахунок бюджету, а за гроші, надані за послуги охорони.
Один із працівників департаменту розповів, на умовах анонімності, журналістам, що підрозділ не керується напряму законом "Про Національну поліцію" і в них немає тієї санкції покарання за певні порушення, які є в поліцейських.
"Відділ фактично є комерційною установою, діяльність якої направлена на заробляння грошей шляхом надання охоронної діяльності. Виходить, що керівник державного органу фактично опосередковано займається підприємницькою діяльністю через незаконне формування", – сказав юрист "Центру протидії корупції" Віталій Цокур.
Водночас у МВС журналістам відповіли, що всі підрозділи, установи та організації у структурі Нацполіції та міністерства створені і функціонують відповідно до вимог законодавства.