Блоги

01 Липня 2025
Як Кучма віддав Путіну стратегічні бомбардувальники
Зранку 3 листопада 1999-го на авіабазі у російському Енгельсі готувалися до свята.

Поголені до синяви офіцери, вдягнені у парадну форму, були у піднесеному настрої. Їхні дружини та діти метушилися із кульками і квітами. Біля злітної смуги вишикувався військовий оркестр.

У Енгельсі чекали на приліт двох стратегічних бомбардувальників – Ту-160 та Ту-95МС. Опівдні вони мали злетіти з українських військових аеродромів Узин та Прилуки.

Перед тим голови урядів Валерій Пустовойтенко і Володимир Путін підписали постанови про передачу Україною Росії одинадцяти стратегічних бомбардувальників – 8 Ту-160 та 3 Ту-95 МС з п’ятсот сімдесят п’ятьма крилатими ракетами Х-55 до них. Їх віддавали у обмін на погашення газового боргу Україною у розмірі  275 млн доларів.  Для супроводу перших літаків, які мали летіти до Енгельса, до Прилук навіть прибув «літаючий танкер» російський Іл-78 з пальним.

Однак літаків з України 3 листопада 99-го у Енгельсі так і не дочекалися. Офіційний Київ дав відбій перельоту літаків. Засмучені російські офіцери змушені були шукати втіху у чарці, волаючи на все летовище марш «Ми рождєни, чтоб сказку сдєлать билью». Дружини і діти намагалися розрадити своїх літунів, запускаючи до неба кульки.

Офіційною причиною, яка зірвала свято, була відсутність контракту між компаніями «Росвооружєніє» і «Укрспецекспорт». Неофіційною – 14 листопада 99-го мав відбутися другий тур президентських виборів. Леонід Кучма, який в ті дні опонував своєму головному конкуренту – комуністу Петру Симоненку, боявся постати перед виборцями у ролі людини, яка віддає росіянам практично задарма стратегічну зброю.

На початку 90-их, після розвалу Радянського Союзу, Україна успадкувала 21 стратегічний бомбардувальник Ту-95МС та 19 літаків Ту-160 (останніх у Росії на той момент було лише 6). Перші базувалися в Узині, другі – у Прилуках. Сім років Кремль канючив спершу у Кравчука, а затим – і у Кучми ці літаки. Все було марно. Наприкінці 90-их українці за допомогою американців почали знищувати стратегічні бомбардувальники – на утилізацію кожного Сполучені Штати виділяли по 1 мільйону доларів/ Отримавши статус без’ядерної держави, Україна зобов’язалася знищити всі стратегічні носії ядерної зброї, якими були ці бомбардувальники.

У серпні 99-го, з приходом Путіна у крісло прем’єр-міністра ситуація  з літаками, які Росія просила у України, змінилася. Путін раптом знайшов спільну мову із Кучмою. Можливо, тому, що тодішній президент Росії Єльцин проголосив його своїм наступником. Український президент розумів, що далі йому доведеться мати справу з Путіним і, на диво, швидко погодився поміняти стратегічні бомбардувальники і ракети на газовий борг України перед Росією. За кілька років до цього українці просили у росіян, УВАГА!, по 75 млн доларів за один літак, а змушені були віддати Москві одразу одинадцять «ТУшок» разом із п’ятсот сімдесят п’ятьма крилатими ракетами всього-на-всього за 275 мільйонів доларів. Відчуваєте різницю?

До кінця лютого 2000-го всі стратегічні бомбардувальники і крилаті ракети були вже в Росії. Це стало першою і важливою перемогою Путіна над Україною.

Чи усвідомлював наприкінці 90-их Кучма, яку загрозу для України несе передача стратегічних бомбардувальників і понад пів тисячі крилатих ракет Росії?

Думаю, так. Тодішній президент України понад 30 років пропрацював на дніпропетровському «Південмаші» – найбільшому заводі військової та ракетно-космічної техніки СРСР. Він, як ніхто, знав і розумів можливості переданого росіянам озброєння. Так, можливо, Кучма не вірив у війну Росії проти України. Але це не знімає з нього відповідальності за стратегічну помилку тодішнього українського керівництва.

Починаючи з 24 лютого 22-го, бомбардувальники Ту-95МС, базовані у Енгельсі, стали ударним кулаком російської авіації, який обстрілює крилатими ракетами Х-55 Україну

У серпні 23-го журналісти програми «Схеми» Радіо Свобода з’ясували: ті самі ракети, які 2000-го були передані росіянам, летять на голову українців. Номери збитих українською ППО Х-55 повністю співпадають із номерами, які зазначені у додатку до міжурядової угоди про передачу літаків і ракет від 1999 року.

Сьогодні всі колишні українські високопосадовці, причетні до цієї оборудки з Росією 25-річної давнини, лише розводять руками. І кивають один на одного. Точніше – на Кучму.  

Через два роки після передачі літаків і ракет Москві, 18 жовтня 2002-го російська газета «Комерсант» опублікувала текст під назвою «Леонід Кучма видав Володимира Путіна».

Посилаючись на плівки майора Мельниченка – записи розмов у кабінеті президента України, журналісти зробили висновок: у 2000-му Кучма фінансував виборчу кампанію Путіна.

Фрагмент розмови, яка відбулася у кабінеті Кучми 15 липня 2000-го, російське видання тлумачило саме як допомогу Путіну.

Тоді за столом у президентському кабінеті на Банковій у Києві зібралися Леонід Кучма, голова податкової адміністрації Микола Азаров та заступник голови правління національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Вадим Копилов. 

Після оприлюднення Мельниченком цього фрагменту розмови у адміністрації президента Росії категорично заперечували участь Кучми у фінансуванні виборчої кампанії Путіна. Однак жодних сумнівів у тому, що все так й було, не мав Юрій Луценко, один із тодішніх лідерів Соціалістичної партії України. Він згодом став міністром внутрішніх справ, а затим і генеральним прокурором України. Утім, показово, що вже після приходу до влади Луценко про це жодним словом не згадав. І дарма.

Бо що ж це були за 50 чи 60 мільйонів доларів, які Кучма кешем хотів передати Путіну на вибори? Можливо, йшлося про спільний газовий бізнес українського та російського керівництва. У ньому кожна із сторін мала свій профіт. Утім, у цьому бізнесі Кучму і Путіна пов’язувала ще одна людина – Семен Могилевич. «Король російської мафії» знав Путіна ще за роботою у Пітері. Оскільки газові схеми у 90-ті превалювали над державними домовленостями, можна припустити, що згадані гроші були частиною торговельних операцій газом. Очевидно, Путіну кров з носа потрібна була готівка на вибори. І йому її міг дати Кучма.

Судячи із записів розмов у президентському кабінеті, зроблених Мельниченком, посередником між Могилевичем та Кучмою був тодішній шеф Служби безпеки України Леонід Деркач. До слова, його сина – Андрія Деркача українська сторона у 2022 році звинуватила у державній зраді і роботі на Росію.

Утім, історія з передачею Путіну на вибори грошей від Кучми жила не довго.

Як і історія оборудок команди тодішнього президента України з Могилевичем. Останньому 2003-го у Пенсильванії було висунуто офіційні звинувачення, що складалося з 45 пунктів, серед яких – здирництво, відмивання грошей, шахрайство etc.

З приходом Ющенка Могилевич і далі продавав російський газ для України, щоправда, вже через компанію RosUkrEnergo. Його оперативно-розшукову справу в СБУ, яка налічувала 20 томів, нова помаранчева команда знищила 8 вересня 2005 року. Мовляв, справа втратила свою історичну цінність. А епічні епізоди з Кучмою загубилися у численних записах майора Мельниченка. Вони, на жаль, так і не були визнані доказом у скоєнні експрезидентом та його близькими соратниками злочинів.

Як свідчить голова Секретаріату президента Ющенка Олег Рибачук, його тодішній російській візаві Дмитро Медведєв пропонував йому $ 2 млрд. в рік за те, щоб команда Ющенка не чіпала газові схеми Кремля через RosUkrEnergo. Рибачук від пропозиції відмовився. Однак компанія, співзасновниками якої був російський «Газпром» і Centragas Holding AG (Дмитро Фірташ і Іван Фурсін), все ж зайшла на український ринок. Через це Рибачук і подав у відставку з посади голови Секретаріату президента. Згодом Фірташ у розмові з послом США в Україні визнав, що його газовому бізнесу посприяв саме Могилевич

2011-го, за три роки до початку війни Росії проти України, Леонід Кучма отримав від тодішнього президента Росії Дмитра Медведєва орден «За заслугі пєрєд Отєчєством» 1 ступеня. Кремль наголосив, що нагороду було присудженого ще 2004-го. А це говорить лише про одне: експрезидент України добре попрацював на Росію. Російський орден Кучмі від Путіна сьогодні як тавро. Яке він, сподіваюсь, вже ніколи не зітре.

За останні десять років Кучма двічі представляв українську державу у тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі – при Порошенкові і при Зеленському. Однак особливих успіхів йому так і не вдалося досягти.

Кучма до останнього не вірив, що Путін розпочне велику війну проти України. А вже після того, як це сталося, написав другу частину своєї книги «Україна – не Росія. Двадцять років потому», і прокляв росіян

Однак, одних прокльонів тепер недостатньо для того, аби врятувати Україну від Ту-95МС і ракет Х-55, відданих Путіну за газові борги.

Сергій Руденко

Нові досьє

Хто такий Дмитро Ярош?

Артур Ґранц. 10 фактів із життя бізнесмена

20 фактів із життя Зеленського

Хто такий Роднянський?

Хто такі брати Шефіри?

Хто така Тетяна Чорновол?

Valeriy Ivanov. Journalist, scientist, media expert

Іванов Валерій. ДОСЬЄ

Хто такий Роман Ратушний?

Хто такий Астамур Гумба?