Обрання Романа Труби керівником новоутвореного Державного бюро розслідувань було достатньо несподіваним. До 2013 року він працював у Львові, потім два роки – у Генеральній прокуратурі України. Утім, навряд чи ще кілька місяців тому прогнозував, що Труба стане на чолі грізного органу,яким має стати ДБР.
Амбіції
Про політичні амбіції Романа Труби нічого не відомо. Дотепер він перебував поза публічною політикою.
Біографія
Народився 1974 року у Львові. Закінчив середню школу № 70 Львова.
У 1997 році закінчив юридичний факультет Львівського державного університету ім. Франка.
З 1997 по 2015 рік працював в органах прокуратури. Кар’єру починав стажистом помічника прокурора Франківського району Львова. Працював у прокуратурі Львова та Львівської області. Був прокурором Пустомитівського району Львівської області.
У 2014 році після Революції гідності призначений заступником начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України. Був начальником Головного слідчого управління ГПУ, начальником слідчого управління з розслідування особливо важливих справ прокуратури.
Весна 2014 року. Конференція у Лондоні, присвячена поверненню активів, вкрадених за часів Януковича. Труба – крайній ліворуч. Фото із Facebook Олени Мельник
Після приходу в ГПУ Віктора Шокіна пішов з посади.
З травня 2015 року – керівник департаменту ТзОВ “Юридична компанія “Сектор права”.
16 листопада 2017 року був обраний директором Державного бюро розслідувань.
22 листопада 2017 року президент Петро Порошенко призначив Романа Трубу директором ДБР.
Роман Труба із Петром Порошенком, 22 листопада 2017 року. Фото - прес-служба президента України
29 грудня 2019 року у зв'язку із ухваленням змін до закону про ДБР і перезавантаженням відомства, президент Володимир Зеленський відправив у відставку Романа Трубу.
Зв’язки
Роман Труба близький до колишнього в.о. Генерального прокурора України Олега Махніцького.
Після призначення Труби на посаду директора ДБР у кулуарах говорили про його близькість до “Народного фронту”, зокрема, до Сергія Пашинського і Олександра Турчинова.
За даними народного депутата України Борислава Берези, Роман Труба – кум Сергія Пашинського. Хоча останній називає це “дурнею”.
Утім, насправді кумом Романа Труби є Ігор Щербина, слідчий, який вів справу Юлії Тимошенко, який, за деякими даними, і познайомив Трубу із Пашинським.
Прокурор Пустомитівського району Роман Труба (ліворуч) спілкується з мешканцями сіл Басівка та Годовиця, які пікетують обласну прокуратуру, 13 лютого 2014 року (фото «Вголосу»)
Компромат
Справи про євромайданівців у Львові
В грудні 2013 року Труба вів справи львівських активістів Євромайдану. За акцію підтримки столичної акції обвинувач просив для євромайданівців запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
"У грудні 13-го року я був присутній у пустомитівському суді, де пан Труба клопотав, аби мені обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Пов'язана ця справа була з молоддю, яка їхала на Євромайдан зі Львова до столиці. І їх всіляко блокували у місті, а кінцево були автобуси зупинені на трасі поблизу Львова та вчинені злочинні дії працівниками правоохоронних органів, а саме ліквідовані номерні знаки, перекрита дорога та інші обставини", – розповів активіст Євромайдану Андрій Шевців. (24 канал, 16 листопада 2017 р.).
Низька кваліфікація
Як стверджує колишній народний депутат України Єгор Фірсов, Руслан Труба, як і його заступниця в ДБР Ольга Варченко продемонстрували найнижчі результати. За його словами, вони взагалі не повинні були бути допущені до конкурсу на здобуття посад. На своїй сторінці у Facebook Фірсов опублікував результатів на проміжному відборі.
Люстрація
Романові Трубі вдалося уникнути люстрації як прокурору, який був причетний до справ євромайданівців, оскільки з прокуратури він звільнився у квітні 2015 року.
Матеріальне становище
Відповідно до декларації від 27 квітня 2017 року Роман Труба має:
- квартиру у Львові площею 54,3 кв.м, зареєстровану на дружину;
- квартиру у Львові площею 85,8 кв.м, зареєстровану на дружину і трьох її родичів;
- свою частку (50%) у власності на будинок 58,2 кв.м в селі Мильчиці Львівської області;
- дві земельні ділянки: 2,5 тис. і 2,253 тис. м2 і земельний пай (76 м2) в цьому ж селі;
- автомобіль Toyota Avensis 2007 року випуску, власником якого є Михайло Труба, ймовірно, батько декларанта;
- акції двох підприємств: Борщівського спиртозаводу (425 акцій номінальною вартістю 106 грн) і Львівського інструментального заводу (105 акцій номінальною вартістю 5 грн);
- пай в 0,01% в приватній агрофірмі "Відродження";
- 19 100 грн зарплати за 2016 рік у компанії "Сектор права";
- 2924 грн зарплати дружини в територіальному управлінні Державної судової адміністрації України у Львівській області;
- 10 320 грн виплати при народженні дитини;
- три кредити в "ПриватБанку" 21 032 грн і 985 грн у самого декларанта і 8106 грн - у його дружини;
- 84 000 грн готівкою.
Сім’я
Вдруге одружений. Нинішня дружина – Олександра Баєва.
Має трьох дітей – двоє доньок – Марта і Вікторія та син Олег.