Персони

22 Липня 2024
Ігнатенко Олександр
Колишній заступник голови правління Укргазбанку

Зміст

-  Освіта і кар’єра

-  Справа кримінального авторитета Галантерника та напад на журналістів програми "Схеми"

-  Отримання підозри у вчиненні корупційного злочину у справі Укргазбанку 

-  Корупційні контракти на закупівлю зброї за кордоном 

-  Доля у стивідорному бізнесі як хабар за лобіювання приватних інтересів у державних банках

-  Контрабанда парфумів до росії

-  Посилання

Олександр Ігнатенко – колишній заступник голови правління Укргазбанку та член правління Укрексімбанку, фігурант розслідування Національного антикорупційного бюро у справі Укргазбанку, банкір, відповідальний за проведення багатомільярдних корупційних платежів на закупівлю зброї за кордоном, один із учасників скандалу із нападом на знімальну групу програми «Схеми: корупція в деталях» Радіо Свобода, довірений фінансист одеського кримінального авторитета Володимира Галантерника. Під час роботи у державних банках став власником стивідорного бізнесу, який кредитувався у цих банках. Партнер підприємців, викритих СБУ на контрабанді до росії. 

Освіта і кар’єра

У 1999 році закінчив Інститут міжнародних відносин КМУ ім. Шевченка за спеціальністю "Магістр міжнародних економічних відносин". 

Кар’єру почав у 2009 році у Креді Агріколь банку.

2013-2014 – директор центру роботи з великими корпоративними клієнтами агропромислового комплексу департаменту корпоративного бізнесу Укрсіббанку. 

2015-2017 – заступник, згодом директор департаменту корпоративного банкінгу та транзакційного бізнесу Укргазбанку. Пізніше став заступником голови правління Укргазбанку. За даними ЗМІ, на керівну посаду до Укргазбанку Олександра Ігнатенка влаштував відомий ресторатор Михайло Бейлін за сприяння тодішнього голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна.

У 2020 році призначений членом правління Укрексімбанку. 16 серпня 2023 року Олександр Ігнатенко вирішив піти з посади за власною ініціативою. 

Справа кримінального авторитета Галантерника та напад на журналістів програми "Схеми"

У жовтні 2021 року журналісти проєкту «Схеми» «Радіо Свобода» намагалися взяти інтерв'ю у голови "Укрексімбанку" Євгена Мецгера. Їх, зокрема, цікавило питання видачі кредиту у розмірі $60 млн бізнесмену Сергію Брюховецькому, який має підприємства у "ДНР". На запитання журналіста, чому такий кредит був виданий, Мецгер вкрай розлютився і наказав начальнику служби безпеки Укрексімбанку Ігорю Тельбізову вилучити камеру та стерти запис інтерв'ю. За інформацією ЗМІ, відповідальним за цей кредит був Олександр Ігнатенко, і він також сприяв координації дій Тельбізова під час нападу на знімальну групу. У банку провели внутрішнє розслідування інциденту і вирішили, що Тельбізов може повернутися на роботу. Ігнатенко вивів співробітників банку на балкони та в хол установи, де вони влаштували оплески начальнику служби безпеки.

Розслідування журналістів проєкту «Схеми» вказує на те, що бізнесмен Сергій Брюховецький може бути лише підставним фігурантом, а справжнім бенефіціаром кредиту на $60 млн для придбання ТЦ Sky Mall, відповідальним за який є Олександр Ігнатенко, був один із найвпливовіших лідерів кримінального світу Одеси Володимир Галантерник. Сам Галантерник у 1990-ті роки минулого століття входив до кримінального угруповання Олександра Ангерта, більше відомого під прізвиськом «Ангел».

У червні 2023 року Олександр Ігнатенко був допитаний у справі Галантерника: слідчих цікавив вищезазначений кредит у $60 млн, виданий 2021 році Укрексімбанком близьким до Галантерника структурам. В межах справи слідчі отримали інформацію про те, що частина коштів, які Галантерник отримував в Одесі, була легалізована в угоді з придбання Sky Mall у 2021 році, яке щонайменше частково фінансувалося за допомогою кредиту державного Укрексімбанку. Слідство вважає, що кредит було видано на незаконних підставах. 

Отримання підозри у скоєнні корупційного злочину у справі Укргазбанку 

6 жовтня 2022 року  НАБУ і САП повідомили про підозру ексголові НБУ Кирилу Шевченку та іншим посадовцям Укргазбанку, зокрема, Олександру Ігнатенку. 10 листопада Апеляційна палата ВАКС заарештувала Ігнатенка з альтернативою 40,2 млн грн застави. Його підозрювали у причетності до заволодіння 206 млн грн Укргазбанку, коли Ігнатенко обіймав там посаду. Звинувачення полягає в укладанні фіктивних договорів з фізичними та юридичними особами, які виступали агентами банку, залучаючи великих клієнтів. 10 листопада 2023 року ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості, укладену з Ігнатенком, в результаті якої останнього звільнили від кримінальної відповідальності, призначивши покарання у вигляді 51 тисячі грн штрафу за «службову недбалість» і стягнувши з нього процесуальні витрати.

Екс-головний редактор «Економічної правди» Сергій Лямець вважає, що справа була відкрита з метою політичного тиску на екс-голову НБУ Кирила Шевченка, який перебував у тривалому конфлікті з Офісом президента. Як повідомляли ЗМІ, на Олександра Ігнатенка як на заступника Шевченка у період роботи останнього на чолі Укргазбанку, здійснювався тиск, головною метою якого було оговорити його колишнього керівника в Укргазбанку. Для тиску використовувалися кілька попередніх епізодів біографії Ігнатенка:

- Справа Галантерника, в яких одеському бізнесмену інкримінують відмивання грошей, зароблених внаслідок незаконних операцій із міськими земельними ділянками. Легалізували ці гроші в тому числі через кредит Укрексімбанку, видачею якого займався Олександр Ігнатенко.

Придбання автомобіля Bentley Continental GT, вартість якого не відповідала офіційним доходам Ігнатенка.

- За даними журналіста Сергія Лямця, зв’язки з іще одним підслідним НАБУ – одіозним ресторатором Михайлом Бейліним. Останній фігурував у скандалах із захопленням земельних ділянок, рейдерством, видачею "зарплати в конвертах" від Адміністрації президента чиновникам Уряду. Як з’ясували журналісти, Ігнатенко та Бейлін є друзями, банкір навіть проживав певний час у помешканні Бейліна.

- Проведення платежів сумнівним контрагентам на закупку зброї для ЗСУ за кордоном – зокрема, справа НАБУ щодо діяльності польської компанії "Alfa Sp z o.o", яка вивела з України мільярди гривень. За інформацією економіста Олексія Куща, за ці закупівлі відповідав Олександр Ігнатенко.

Журналісти з’ясували, що 8 листопада 2023 року керівник САП Олександр Клименко приїжджав до голови ВАКС Віри Михайленко, щоб переконати її затвердити угоду між Ігнатенком та ВАКС. В результаті ВАКС затвердив угоду між Олександром Ігнатенком та Вищим антикорупційним судом.

Звільнення Ігнатенка від відповідальності викликало негативний резонанс у суспільстві – експерти висловлюють думки про те, що Ігнатенко був виведений з-під удару Офісом президента для того, щоб за його допомогою отримати потрібні покази проти колишнього голови НБУ Кирила Шевченка. 

Корупційні контракти на закупівлю зброї за кордоном 

За даними Міністерства фінансів, з 1 січня 2022 року до 1 травня 2023 року прострочена дебіторська заборгованість, що виникла у зв’язку з невиконанням контрактів, укладених Міноборони, зросла на 33,2 млрд грн – до 36,3 млрд грн. Уповноваженим банком, який відповідав за оборонні контракти, був державний Укрексімбанк, а особою, яка безпосередньо відповідала, за даними економіста Олексія Куща,  за укладання цих контрактів – тодішній член правління Олександр Ігнатенко. Саме він відповідав за корпоративний сектор, відповідно, платежі клієнтів банку за імпортними контрактами на постачання до України зброї були в його зоні відповідальності.

Згідно з банківськими стандартами, валютний контроль банку і фінансовий моніторинг не тільки вивчають самі контракти із закордонними контрагентами, але й перевіряють за кількома критеріями, зокрема, "ділова ціль" та "економічна доцільність". Окрім того, фінансовий моніторинг перевіряє й ділову репутацію самого контрагента та банку, який його обслуговує.

Втім, такої перевірки в Укрексімбанку проведено не було. Зокрема, це стосується контракту з польською компанією "Alfa Sp z o.o", яка прострочила постачання зброї до України на суму майже €96 млн. Польська Alfa займається неспеціалізованою гуртовою торгівлею, не оприлюднює податкової звітності й навіть фігурувала у кримінальному провадженні за фактом постачання неякісної амуніції. Проте це не завадило проведенню відповідних платежів Укрексімбанком, питання яких курував Олександр Ігнатенко. 

На думку економіста та фінансового аналітика Олексія Куща, Олександр Ігнатенко має бути допитаний НАБУ у справі Alfa. Також, за словами Куща, є версія, що однією з головних причин, чому його не притягли до відповідальності, було те, що це було однією з умов в межах угоди зі слідством в обмін на потрібні покази Ігнатенка проти Кирила Шевченка.  

Доля у стивідорному бізнесу як хабар за лобіювання приватних інтересів у державних банках

Запобіжний захід, встановлений арештованому у справі «Укргазбанку» Олександру Ігнатенку, передбачав внесення застави у 40,2 млн грн. Більшу частину суми за нього сплатило ТОВ «Флайбрідж», яке є структурною компанією групи «Орексім», що належить колишньому депутату від БПП Борису Козиру та Юрію Буднику. Олександр Ігнатенко володіє 12% ТОВ «Стивідорна інвестиційна компанія», яка входить до структури групи компаній «Орексім». 

Згідно з Реєстром судових рішень, є ухвала від 2018 року про розслідування СБУ кримінальної справи про зловживання посадовими особами «Укргазбанку» (зокрема, Ігнатенком, який на той момент обіймав посаду Директора департаменту корпоративного банкінгу) при видачі кредитів комерційним структурам, зокрема ТОВ «Стивідорна інвестиційна компанія». У документі зазначається, що цій компанії упродовж 2016-2017 років було видано кредит, що супроводжувалося можливими порушеннями при оцінці заставного майна. 

Факт отримання державним банкіром Ігнатенком частки ТОВ «Стивідорна інвестиційна компанія» свідчить про його корисливі мотиви при ухваленні чи сприянні ухвалення рішення про видачу банком кредиту цій компанії. 

Ще одним епізодом співпраці Ігнатенка та групи «Орексім» є угода з продажу портової перевалки зерна "Миколаївського комбінату хлібопродуктів". Група «Орексім» залучала кредит від Чорноморського банку торгівлі та розвитку в розмірі 31 млн євро на будівництво зернового терміналу. При продажі корейським інвесторам цього активу за 36 млн доларів відбулось погашення згаданого кредиту в Чорноморському банку, з яким Укргазбанк мав спільні програми співпраці.  

Як повідомляли едвайзери угоди, корейські інвестори залучили кредит Корейського Експортно-імпортного банку на фінансування викупу зернового терміналу в «Орексіма». На офіційному сайті Укрексімбанку йдеться про те, що він виступає гарантом при проведенні фінансових угод на території України експортно-імпортними банками інших країн, зокрема і згаданого банку KEMIX з Південної Кореї. 

Посада Олександра Ігнатенка спочатку в Укргазбанку, а потім в Укрсімбанку давала йому можливість всіляко сприяти поєднанню контактів з Чорноморським банком та корейським Ексімбанком для пошуку потенційних покупців активу, залучення фінансової установи для оплати угоди, погодження деталей між банками і безпосередньої участі Укрексімбанку в угоді в інтересах «Орексіму», співвласником якого в подальшому стане Ігнатенко.

Контрабанда парфумів до росії

За даними youcontrol, Олександр Ігнатенко володіє 51% частки ТОВ «ЮВЕЛІРНИЙ ДІМ „ДИНАСТІЯ“» і 33% ТОВ «КРІСТ». Обидві компанії займаються оптовою торгівлею ювелірними виробами та годинниками. Частки в цих ТОВ Ігнатенко набув в 2021 та 2020 роках відповідно. Його партнер по ТОВ «Кріст» Костянтин Столяр, який має 100% власності іншого спорідненого бізнесу ПП «Бренд Парфюмз» (оптова торгівля парфумами) у 2020 році був фігурантом кримінальної справи щодо контрабанди парфумів в особливо великих розмірах.

Згідно з даними судової ухвали, СБУ встановила факт того, що Столяр організував схему контрабанди парфумів через україно-польський кордон, з підкупом митників та прикордонників та подальшим нелегальним експортом контрабанди до москви. Загалом в організованій партнером Ігнатенка схемі було задіяно понад 10 осіб. 

Посилання

https://finclub.net/ua/dossiers/ihnatenko-oleksandr.html

https://ukranews.com/ua/news/966567-sergij-lyamets-protses-nad-shevchenkom-peretvoryly-na-spravu-bankiriv

https://gordonua.com/ukr/blogs/kush/kazus-ihnatenka-chi-vidpovidatimut-banki-za-vivedennja-vijskovikh-hroshej-1689770.html 

https://www.eximb.com/ua/bank/press/novyny-banku/chlen-pravlinnya-at-ukreksimbank-oleksandr-ignatenko-zvilnenyj-z-zajmanoyi-posady-za-vlasnym-bazhann.html

https://thepage.ua/ua/experts/skandal-v-ukreksimbanku-hto-vinen

https://www.pravda.com.ua/news/2023/11/10/7428175/

https://tsn.ua/ato/skandal-u-minoboroni-polska-firma-vivela-z-ukrayini-milyardi-griven-a-zbroyi-tak-i-ne-postavila-zmi-2399023.html

https://fakty.ua/428839-zamestitel-glavy-pravleniya-ukreksimbanka-byl-doproshen-po-delu-galanternika---istochnik

https://legalhub.online/inside/napad-na-shemy-ta-sumnivnyj-kredyt-na-skymall-novi-detali-skandalu-v-ukreksim

https://censor.net/ua/blogs/3456197/poryatunok_ryadovogo_gnatenka_pro_scho_domovilisya_sap_ta_vaks

https://finclub.net/ua/news/ekszastupnyk-kyryla-shevchenka-pishov-na-uhodu-zi-slidstvom.html

https://gordonua.com/ukr/blogs/kush/kazus-ihnatenka-chi-vidpovidatimut-banki-za-vivedennja-vijskovikh-hroshej-1689770.html

https://reyestr.court.gov.ua/Review/107124962

https://reyestr.court.gov.ua/Review/80045806

https://thepage.ua/ua/news/napad-na-znimalnu-grupu-shem-pid-chas-z-intervyu-z-glavoyu-ukreksimbanku

https://apostrophe.ua/ua/news/business/2023-12-01/ekstopmenedzher-ukreksimbanka-ignatenko-dolzhen-byt-doproshen-nabu-po-delu-alfa--ekspert/309548

https://thepage.ua/ua/news/biznes-v-ordlo-kredit-na-dollar60-mln-ta-trc-skymall-shemi-oprilyudnili-rozsliduvannya-pro-derzhavnij-ukreksimbank

https://gordonua.com/ukr/blogs/kush/kazus-ihnatenka-chi-vidpovidatimut-banki-za-vivedennja-vijskovikh-hroshej-1689770.html

https://tsn.ua/ato/skandal-u-minoboroni-polska-firma-vivela-z-ukrayini-milyardi-griven-a-zbroyi-tak-i-ne-postavila-zmi-2399023.html

https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/35519763/

https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/33405626/

https://opendatabot.ua/c/38808000

https://www.unian.ua/society/eks-spivkerivnik-ukreksimbanku-ignatenko-mozhe-uniknuti-vidpovidalnosti-u-spravi-ukrgazbanku-lyamec-12454944.html

https://finance.liga.net/ua/bank/novosti/uchastnika-napadeniya-na-jurnalistov-shem-vstretili-ovatsiyami-v-ukreksimbanke-video

https://politinfo.com.ua/polytyka/23541-ygor-uchytel-aleksandr-angert-y-vladymyr-galanternyk-ystoryya-odesskoj-mafyy.html

https://finclub.net/news/ekszastupnyk-kyryla-shevchenka-pishov-na-uhodu-zi-slidstvom.html

Нові досьє

Хто така Юлія Тимошенко?

Подоляк Михайло. ДОСЬЄ

Шуфрич Нестор. 10 фактів із життя

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр