Персони

11 Листопада 2020
Хто такий Андрій Єрмак?
Все про голову Офісу президента Зеленського

За часів першої каденції президента Леоніда Кучми у політичних кулуарах жартували: той працює у Адміністрації президента Дмитра Табачника. 

Суть жарту підкреслювала впливовість керівника президентської канцелярії і його намагання керувати всім і всіма. В тому числі – і самим президентом.   

Про Зеленського можна сказати те ж саме. Він працює у Офісі президента Андрія Єрмака, свого давнього товариша і людини, яка почувається президентом, або, як мінімум, віце-президентом України. Правда, Володимир щоразу публічно наголошує: Єрмак діє виключно з його дозволу і з його санкції. Фактично Зеленський дав усім зрозуміти: Єрмак це – він. Ба більше – Володимир наголосив, що Єрмак піде з посади лише тоді, коли і Зеленський з президентської посади. Світові медіа і тепер публічно ставлять одне й те ж питання: хто такий Єрмак, хто йому дав право керувати державою? Не важко собі уявити, що і наші західні партнери те ж саме питають у Зеленського. Але останній із відповідями не мастить собі голову. Бо Андрій вирішує замість нього багато питань, в тому числі – і з західними партнерами.

Єрмак і Зеленський познайомилися ще за часів, коли Володимир керував телеканалом «Інтер». «Міжнародна юридична компанія» Єрмака надавала послуги із захисту прав інтелектуальної власності та авторського права.  

Сам Андрій 1995 року закінчив Київський інститут міжнародних відносин Київського державного університету ім. Т. Шевченка і отримав ступінь магістра з міжнародного приватного права. Саме в той час у цьому престижному виші навчалися Міхеіл Саакашвілі, Василь Горбаль, Віталій Бала і майбутній п’ятий президент Петро Порошенко. КІМВ був справжньою кузнею нової української політичної еліти.

До 2019 року Єрмак уникав активної політичної діяльності. Вісім з половиною років — з травня 2006-го до листопада 2014-го він був помічником на громадських засадах народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тадеєва. Утім, цей статус і «корочка» помічника, очевидно, потрібні були Андрію Борисовичу для того, щоб спокійно почуватися серед небожителів на Печерських пагорбах. Він займався юридичним супроводом різних компаній, а вже пізніше почав займатися продюсуванням фільмів. «Сквот32», «Правило бою», «Межа» — це ті стрічки, до яких доклав руку Андрій Борисович. Однак значних успіхів Єрмаку в кіно так і не вдалося досягнути. Наприклад, українсько-словацький фільм «Межа» за кордоном зібрав касу у $2 млн, а в Україні — лише $46 тис.

Як би там не було, але попри скромний досвід у кіно для майбутнього Андрія Єрмака визначальним стало знайомство із Володимиром Зеленським. Десять років тому він навряд чи міг собі уявити, чим завершиться дружба із художнім керівником «Студії «Квартал 95». Утім, видно, зірки склалися саме таким чином, що давні товариші стали партнерами у великій політиці.

21 травня 2019 року Андрія Єрмака було призначено помічником президента Володимира Зеленського. На той час першу скрипку в оточенні новообраного глави держави грав інший Андрій — Богдан. Також юрист за фахом та людина, яка вважала, що саме він і тільки він зробив Зеленського президентом. На тлі експресивного жартуна Богдана Єрмак виглядав спокійним і, можливо, навіть дещо флегматичним чиновником. Принаймні до приходу на посаду голови Офісу президента він чітко знав своє місце і ніколи не дозволяв собі зайвого. Можливо, саме тому буквально за якихось пів року Єрмак стане незмінним помічником Володимира Зеленського у перемовинах із Москвою — і щодо обміну полоненими, і щодо підготовки Нормандського саміту в Парижі. На зміну політичному куражу, який завжди публічно демонстрував Андрій Богдан, прийшла політика закулісних ігор, одним із творців якої став Андрій Єрмак. Колишній представник у тристоронній контактній групі у Мінську від України Роман Безсмертний твердить, що нинішній голова Офісу президента України тісно інтегрований в російський істеблішмент і спілкується з багатьма у Адміністрації президента РФ Володимир Путіна — в тому числі із Дмитром Козаком та Владиславом Сурковим. 

Водночас журналісти програми «Схеми» з’ясували, що партнером Андрія Єрмака в українському бізнесі є російський бізнесмен Рахамім Емануїлов. Вони є бізнес-партнерами в ЗАТ «Інтерпромфінанс Україна», що займається комерційним консультуванням, та ТОВ «М.Є.П». Своєю чергою, Емануїлов є співвласником компанії «Інтерпромторг». Ця компанія є засновником «Інтерпромбанку», найбільший акціонер якого — член Ради федерації Федеральних зборів РФ від Камчатського краю Валерій Пономарьов. Серед акціонерів згаданого російського банку — Іван Садчіков, якого називають зятем першого заступника керівника апарату уряду РФ Сергія Приходька.

Через акціонерів «Інтерпромбанку» він також дотичний до однокурсників Володимира Путіна — Ільгама Рагімова та Ніколая Єгорова. 

Сам Єрмак каже, що Емануїлов — давній товариш його батька. Вони познайомилися, коли тато Андрія працював у посольстві СРСР в Афганістані. І, за словами Єрмака, він просто допоміг Емануїлову на його ж прохання просто зареєструвати компанію на території України. Не більше. Мовляв, не треба шукати скелет у шафі. Хоча ці пояснення не дають відповідей на головне питання — у який спосіб звичайний юрист Андрій Єрмак став головним переговорником з Москвою? Чим він заслужив довіру в оточення Володимира Путіна?

Читайте також: Сім’я “Квартал 95”

Восени 2019 року Андрій Єрмак втрапив у перший серйозний скандал. Конгрес США оприлюднив подробиці спілкування з ним та радником президента, футурологом Ігорем Новіковим. На зустрічі із ексспецпредставником Держдепу Куртом Волкером і тимчасово повіреним у справах США в Україні Вільямом Тейлором, яка відбулася 14 вересня, Єрмак і Новіков звинуватили експрезидента Петра Порошенка у загибелі та пораненні їхніх братів на сході. Тейлор тоді заявив, що обидва у телефонах показували фотографії родичів. Які, як виявилося, слава Богу, виявилися живими. Єрмак, звісно ж, спростовував цю інформацію Держдепу і називав її упередженою. Однак, як-то кажуть, ложечки знайшлися, а осад все-таки лишився.

Пізніше, навесні 2020 року, рідний брат на той час вже голови Офісу президента Андрія Єрмака — Денис — втрапив у корупційний скандал. Народний депутат України від «Слуги народу» Гео Лерос оприлюднив відеозаписи, на яких чоловік, схожий на брата керівника президентської канцелярії, обіцяє співрозмовникам вирішити питання про працевлаштування у органах влади. Звісно ж, не за так. На відеозаписах було вказаноі дати і час зйомки — 20 серпня, 16 і 23 вересня та 3 жовтня 2019 року. У зафіксованих розмовах фігурують суми, посади, спосіб вирішення «питань». Київська митниця, Мінінфраструктури, Укрзалізниця і багато інших структур, де Єрмак-молодший готовий посприяти призначенням. Звісно ж, через свого рідного брата. «Зараз приїде брат, я поїду на Банкову, ми все обговоримо», — говорить Денис.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Національне антикорупційне бюро та Державне бюро розслідувань почали вивчати справу Дениса Єрмака. Андрій змушений був підтвердити, що на відео — його брат Денис. Який, до слова, заявив, що він — вільний громадянин і не чиновник, а отже, має право розмовляти будь з ким і будь-де як керівник ГО «Українське бюро Національного розвитку». А вже 30 березня ДБР порушило справу проти Лероса за публікацію відео з братом керівника Офісу президента України. 23 квітня Спеціалізована антикорупційна прокуратура перекваліфікувала справу Єрмака-молодшого зі «зловживання впливом» на «шахрайство» і передала до Національної поліції.

Читайте також: Зеленський Володимир. ДОСЬЄ

Корупційний скандал за участю рідного брата Андрія Єрмака до відставки голови Офісу президента не призвів. Андрій Борисович пообіцяв Гео Леросу неприємності й почав з’ясовувати, хто ж таки писав Дениса. Цікаво, що не було миттєвої реакції на цей скандал і президента Зеленського, який ще під час передвиборчої кампанії обіцяв жорстко боротися з корупцією у своєму оточенні. Лише через два місяці Володимир в інтерв’ю «Українській правді» назвав Дениса Єрмака «балакуном». «А як його затягнули… Він просто балакун. Я вважаю, балакун. Я вважаю, що це неправильно, що це його велика помилка. Він завжди хотів якось допомагати. Він же такий, знаєш, війна — побіг в АТО, воював там, допомагав, там він волонтер. Тут щось не те в „Укрзалізниці“ — давай знайдемо нормальних людей. Ну він така людина», — сказав Зеленський. При цьому додав, що вважає Гео Лероса «аферистом». 

Та й що Володимир Зеленський міг сказати про Дениса Єрмака? Не визнавати ж йому провину молодшого брата керівника президентської канцелярії. Бо тоді виявиться, що і Єрмак-старший, і сам Зеленський покривають цього, як висловився президент України, «балакуна».

28 серпня 2020 року близько 22-ї години невідомі спалили автомобіль Гео Лероса. «Мені підпалили машину, це — п…єц», — написав нардеп. А вже через два дні президент Зеленський, виступаючи на з’їзді партії «Слуга народу», сказав, що деякі народні депутати від цієї політичної сили забули, навіщо вони потрапили у Верховну Раду, і назвав їх «мікробами» і «бактеріями». «Я впевнений, що ми не помітимо їх на шляху до успіху й історія не згадає їхні імена», — сказав Зеленський. 

 

Промова Володимира Зеленського на VII з’їзді партії «Слуга народу». Відео: 24 канал

Уже наступного із трибуни Верховної Ради Гео Лерос звинуватив Володимира у покритті корупції. Голова СБУ Іван Баканов, за словами депутата, контролює контрабанду, незаконний обіг спирту, наркотрафік і торгівлю з ОРДЛО. 

«Пане президенте, ви не стали воювати зі старою системою, ви просто з нею злилися. Саме ви своїми мікробами та бактеріями брехні заразили цілу країну, згаявши шанс великої держави, обмінявши його на конверти від олігарха», — заявив Лерос і вже за день був виключений із фракції «Слуга народу», а за кілька днів — потрапив на допит до ДБР за начебто несплачені податки. А Зеленський навзаєм назвав Гео хабарником і зрадником.

 

Гео Лерос звинуватив Зеленського у покритті хабарництва. Відео: ТСН

В Офісі президента України неодноразово натякали: всі атаки Гео Лероса — справ рук колишнього голови Офісу президента Андрія Богдана. Хоча сам екскерівник канцелярії глави держави відкидає свою причетність до оприлюднених записів розмов брата Єрмака. Та і Лерос каже, що Богдан жодного стосунку до його діяльності немає.

«Причиною того, що президент назвав мене „аферистом“ стала моя критика дій Андрія Єрмака у врегулюванні війни у східній частині України. Це сталося після того, як той завізував документ про створення консультативної ради три ТКГ у Мінську, куди б мали увійти представники ОРДЛО. Після того, як громадськість обурилися цими діями, команда Зеленського відступила. Однак тоді мене звільнили з посади радника президента», — розповів мені Лерос. Він каже, що піти проти своєї ж команди змусила його публічна репутація. За словами Гео, у народні депутати він пішов не для того, щоб переслідувати свої меркантильні інтереси: «Я не збирався сідати на фінансові потоки. Я прийшов для того, щоб щось зробити і показати результат». 

Гео Лерос відмовляється говорити, звідки у нього з’явилися записи розмов брата Єрмака. За його словами, є два фігуранти у справі. «Можливо, хтось вів негласні слідчі дії в рамках якоїсь кримінальної справи, яка потім була знищена. Я сумніваюся, що ось так — із нічого дві людини зі спецпристроями можуть записувати брата тодішнього помічника президента». Народний депутат України каже, що з боку Офісу президента були натяки «полюбовно утрясти цю ситуацію», але він категорично відмовився. 

«Я опублікував матеріали із записами, я опублікував інформацію про так звані скрутки ПДВ, я опублікував матеріали про те, що „смотрящий“ від Єрмака потрошить столицю. Нікого не звільнили, нікого не посадили. Я чекав пів року, щоб президент когось посадив. Натомість проти мене відкривають кримінальні провадження, щоб політично задавити. Інші докази вам потрібні для того, щоб довести, що президент Зеленський відповідає за те, що відбувається в Україні? Коли президент Зеленський називає мене зрадником і хабарником, він не надає жодного доказу. Коли ж я кажу, що його оточення корумповане і несе відповідальність, я надаю конкретні докази. Коли я кажу, що пан Єрмак — зрадник, який зливає інформацію Росії, коли він публічно хизується, що у нього прекрасні відносини з першим заступником голови адміністрації президента РФ Козаком, які ще мають бути докази?»— ставить риторичне запитання Лерос. 

Утім, повернемося до кар’єрного злету Андрія Єрмака при Володимирі Зеленському. Восени 2019 року він продовжував набирати політичну вагу в президентському оточенні, відтісняючи на другий план Андрія Богдана. Єрмак чимдалі ставав незамінним для Зеленського — чи то у перемовинах з Москвою, чи в організації приватного життя президента, чи то у супроводі глави держави в закордонних поїздках. 

Остаточну крапку в історії протистояння Єрмака і Богдана за доступ «до тіла» поставила поїздка Володимира Зеленського в Оман. 5 січня 2020 року Володимира помітили на березі Індійського океану. В Україні ніхто ні сном ні духом не знав про від’їзд глави держави, тож публікації його фото із Оману викликало публічне здивування. Однак тривало це недовго, бо Офіс президента змушений був визнати, що Зеленський перебуває в Омані для проведення зустрічей на найвищому рівні. Як доказ було опубліковано фото президента України з виконавчим президентом Державного генерального резервного фонду Султанату Оманом Абдулсаламом аль-Муршиді та міністром, відповідальним за закордонні справи Султанату Оман, Юсуфом бін Аляві бін Абдаллою. Поруч на фото був Андрій Єрмак. Присутність останнього мала розвіяти сумніви: Зеленський не лише відпочивав, а й працював в Омані.

Уже після драматичного повернення Володимира до України — через збиття іранцями літака української авіакомпанії МАУ, з’явився не один десяток версій щодо того, з ким насправді Зеленський зустрічався в Омані. Одна з головних — з представниками Росії, які, мовляв, дуже майстерно і «злили» до інтернету фото Володимира у футболці, капцях і бейсболці. Утім, як би там було, запам’ятаймо: в Омані Зеленського супроводжував Андрій Єрмак, хоча цю поїздку, як зізнався потім Володимир Олександрович, оплатила його дружина — Олена. Тож, треба розуміти, це був сімейний відпочинок.

Після Оману доля Андрія Богдана фактично була вирішена. 11 лютого 2020 року він подав у відставку, а на його місце прийшов Андрій Єрмак, який практично одразу ж почне позиціонувати себе як другу після Зеленського людину в державі — пресслужба Офісу президента почне розповідати про візити й перемовини глави президентської канцелярії, тиражувати фото, де Єрмак дає мудрі поради главі держави та ін.

У серпні ж 2020 року журналіст Юрій Бутусов назве ім’я Андрія Єрмака серед тих чиновників, які могли бути причетні до зриву спецоперації щодо «вагнерівців». За словами журналіста, затримані 29 липня у Білорусі 33 члени ПВК «Вагнер» мали опинитися в Україні й постати перед судом за злочини, вчинені на Донбасі. Однак, каже він, спецоперацію було зірвано через те, що її відклали — щоб напередодні проголошення чергового перемир’я на сході країни не сваритися із Кремлем. 

Очевидно, скандали ще довго супроводжуватимуть Андрія Єрмака. Принаймні доти, доки він буде посідати важливе місце при президентові Зеленському. 

«Зеленський абсолютно нічого не розуміє, але паразитує на темі звільнення полонених і миру. Він давним-давно вже нічого не робить ні для першого, ні для другого. Бо все, що він робить, випадає навпаки. Подивіться на „вагнерівців“. Він же як думав: він здасть операцію Путіну і той йому видасть своїх військовополонених. Видав? Дзуськи! Тому що він розумів, що тут вистачає клепки не так підло, як вони татар у Криму хапають чи на лінії фронту, а брати злочинців. І Путін це чудово розуміє, розуміє прекрасно, що історія з „вагнерівцями“ не є крайньою в цій справі. Бо він знає правду і про Гіві, і про Моторолу, знає прекрасно все, що було», — твердить політик Роман Безсмертний. 

Однак, певно, не треба забувати, що президентська посада вчить також і Зеленського. В тому числі — як делегувати свої повноваження та підбирати собі найближче оточення.

Нові досьє

Арахамія Давид. ДОСЬЄ

Хто така Юлія Тимошенко?

Подоляк Михайло. ДОСЬЄ

Шуфрич Нестор. 10 фактів із життя

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)