Інтерв'ю

04 Квітня 2007
Луценко: Я, не виключено, стану першим номером списку "Нашої України"
Протягом доби після оголошення розпуску парламенту частина продовжує не визнавати це рішення Віктора Ющенка. Натомість інша частина вже на повну потужність готується до дострокових виборів.

Протягом доби після оголошення розпуску парламенту частина продовжує не визнавати це рішення Віктора Ющенка. Натомість інша частина вже на повну потужність готується до дострокових виборів.

Юрій Луценко виявився єдиним з політичних лідерів, до якого вдалося додзвонитися. Причина – у вівторок "Українська правда" отримала чергове підтвердження з опозиційного середовища, що Луценко очолить список "Нашої України" на виборах, запланованих на 27 травня 2007 року.

А відтак, у разі створення помаранчевої коаліції та згідно з запланованим розподілом посад, Луценко зможе претендувати... на крісло спікера нової Верховної Ради.

Сам він поки відмовляється коментувати таку можливість, оскільки намальований сценарій передбачає надто багато "якщо". Зате стає відчутно інше – разом з наближенням виборів мова Луценка перетворюється на набір майданних штампів, які протягом останніх місяців були відкатані на багатьох мітингах.

 

– Де ви перебували, коли президент Ющенко оголосив про дострокові вибори?

– Під телевізором в секретаріаті президента. У понеділок ми консультувалися з лідерами опозиції і прийшли поцікавитися ситуацією у Віктора Балоги. Там і дізналися, що готується прес–конференція президента.

Тому я з Юлією Володимирівною та В’ячеславом Дмитровичем (Кириленком) підійшли до телевізора та разом з усією країною довідалися про розпуск парламенту. З нашого боку це було зустріте дружніми оплесками.

 

– Які ваші подальші дії тепер – в якому форматі ви як Юрій Луценко ідете на вибори?

– Я буду домагатися формування єдиного списку демократичних сил – спільного блоку БЮТ і "Нашої України". Це запорука перемоги на виборах.

 

– Однак сама Тимошенко заявила у вівторок, що "Наша Україна" та БЮТ будуть рухатися окремо, але "паралельними колонами", оскільки існує різниця в поглядах. Враховуючи це, де буде Юрій Луценко?

– Це все не означає, що буде два окремих списки. Бо, враховуючи всі відмінності, навіть з блоку Юлії Тимошенко можна зробити десять списків. Насправді відмінності між нами не такі великі, як те, що нас об’єднує.

Зараз ми формуємо нові ідеї та нову команду, яку може висунути "Народна самооборона". Після чого ми проведемо переговори з нашими партнерами по опозиції.

 

– Але під час з'їзду "Нашої України" три дні тому ви прямо сказали, що плануєте брати участь у списку "Нашої України".

– Я чітко сказав – моє місце в єдиному списку демократичних сил. Я також додав: "Існує жарт – але в кожному жарті лише доля жарту – що НСНУ розшифровується як "Народна самооборона"–"Наша Україна".

Якщо казати без жартів, я говорив про єдиний список як ідеальний варіант для перемоги на виборах.

 

– Існує інформація, що ви можете стати першим номером списку "Нашої України" на виборах–2007 у варіанті окремої участі блоку Тимошенко?

– Я цього не виключаю. Але мова іде не про працевлаштування Луценка, а про представлення нових ідей та людей, які народилися в ході активності "Народної самооборони".

 

– Що сьогодні являє "Народна самооборона"? Чи є в неї регіональні штаби, які б дозволяли брати участь у виборах окремо від "Нашої України"?

– По–перше, якби у нас не було регіональних штабів, ми б не змогли провести багатотисячні мітинги по всій країні.

По–друге, можу вам повідомити: сьогодні ми передали до Центральної виборчої комісії перелік наших представників до територіальних виборчих комісій по всій Україні.

 

– За чиєю квотою ви подали цих своїх представників, адже "Народна самооборона" – це не партія?

– За квотою "Нашої України" та її союзників. Адже представленими у територіальних виборчих комісіях можуть тільки парламентські сили.

 

– Тобто ви включилися в процес дострокових виборів?

– Безумовно!

 

– Але немає рішення Конституційного суду стосовно законності указу президента!

– Я не хочу розмірковувати над тим, "що буде, якщо..." Рішення президента відкрило мені можливість для змагання за народну підтримку. Я користаюся цією можливістю.

Я – не юрист конституційного права. Я – політик, який отримав можливість, щоб мої ідеї та моя команда знайшли підтримку виборця. Дискусія про те, яка стаття Конституції, закону чи указу є важливішою – мені це просто нецікаво. Цим повинні займатися фахівці.

 

– У вас немає відчуття, що ваші політичні намірі можуть бути зірвані – через позицію вашого колишнього партійного лідера Олександра Мороза, який зайняв позицію бойкоту у Верховній Раді?

– Я прекрасно розумію, що іде боротьба навколо того, чи залишаться голова Верховної Ради і нинішні депутати у своїх м'яких кріслах.

Поки для населення є одна мотивація для участі в дострокових виборах – змінити депутатів, які зрадили своїм переконанням. Я хочу запропонувати ще одну мотивацію – обрати тих, хто пропонує нові ідеї. Які не роз'єднують, а дають перспективу для України.

Набридло гратися у протистояння 52% на 48%. Всі політики є пострадянськими, і якщо пошкрябти їх партійні кольори – то ви знайдете докази цього. Я хотів би припинити дискусію, яка мова в Україні важливіше – українська чи російська. Я вважаю, що важливіше ще вивчити англійську.

Мені набридли старі ідеї, які нічого не дають. Час вийти з помаранчево–синього тупика.

 

– Ви ідете на електоральне поле Мороза чи "Нашої України"?

– Я іду на електоральне поле України. Я вважаю, що Україна потребує серйозної соціал–демократії в соціальній політиці та лібералізації в економіці. Такий ось парадокс. Але обидві педалі українського велосипеда мають бути задіяні одночасно.

 

– Але навіть колір "Народної самооборони" – це малиновий колір Соцпартії!

– Поставте поруч прапор Соцпартії та наш, і ви побачите серйозну різницю у відтінках. З таким же успіхом ви можете сказати, що однакові кольори у комуністів та УНА–УНСО.

 

– Назвіть п’ятірку людей з нової команди, яких ви прагнете привести до Верховної Ради?

– Цей список формує не Луценко. Ми складаємо список всіх активістів, які проявили себе протягом діяльності "Народної самооборони". Я буду спиратися на результати таких собі праймеріз: за допомогою соціологів перевіримо підтримку цих людей в якості наших представників у відповідних областях. Так і сформуємо список.

 

– Ви добре знаєте Олександра Мороза. Які йому треба дати гарантії, щоб він змирився та пішов на дострокові вибори?

– Це неможливо – давати персональні обіцянки чи призи, щоб в Україні виконувалася Конституція!

Ви знаєте, ми виступали за те, щоб спочатку змінити Конституцію, і лише потім проводити нові вибори до Верховної Ради. Я це казав у часи, коли більшість була створена за участі Соцпартії. І це ще можна було якось пояснити – це було морально неправильно, але юридично СПУ мала на це право.

Але потім почали незаконно формувати коаліцію, досягаючи конституційної більшості. І стало наявним повне викривлення народного волевиявлення! Люди голосували за БЮТ, а виявилося, що це черговий член донецької команди! Так навіщо взагалі тоді проводити вибори? Давайте залишимо цих 450 депутатів, і вони за гроші будуть переходити з коаліції в коаліцію!

Виросте у нас якийсь потужний сумський клан, він переформатує під себе цих депутатів під сумську антикризову коаліцію. Потім з'явиться рівненський клан, він перешматує цих же депутатів. І не треба витрачати гроші на вибори, не дебати! Звичайно, це абсурдно! Сьогодні своє слово має сказати народ. І ціна, яку треба заплатити Морозу, тут зовсім ні до чого.

 

– Чому опозиція відмовилася від вуличних акцій як способу підтримки рішення президента, віддавши Майдан Партії регіонів?

– Я не вважаю, що хтось може забирати чи віддавати Майдан. Я щиро вітаю, коли хтось виступає на будь–яких майданах. Якщо там зібралися справжні, а не проплачені прихильники пана Януковича, то це чудово, що вони демонструють свої погляди! Бо ми живемо в демократичній країні.

Зараз Віктор Ющенко виконав свій обов’язок. Чому ми після цього повинні збирати Майдан? Який месідж там мають почути люди?

 

– Але ж на Майдані знову монтують сцену!

– Наскільки мені відомо, з нашої сторони сцена не монтується. Партія регіонів або якась інша сила хочуть поспілкуватися зі своїми виборцями.

А ми тим часом займаємося виборчим процесом. Десь до 20 квітня це буде організаційний етап, з усіма офіційними діями ЦВК, формуванням комісій, списків, програм, а після цього почнеться публічний етап, коли ми почнемо звертатися до виборців.

 

– Зараз багато говорять про силовий варіант виходу з політичної кризи. Ви вважаєте його реальним?

– Я в нього не вірю! Мені відомі настрої в МВС, і вони є такою ж частиною нашого народу, який проживає на тих же вулицях в тих же будинках, як і інші громадяни України. Просто вони мають свої обов’язки, але думають вони те ж саме, що і їх сусіди.

 

– У вівторок, наступного дня після розпуску парламенту, Ющенко завів до складу Ради національної безпеки керівника внутрішніх військ МВС Олександра Кіхтенка...

– Це правильно. Я вважаю, що в Раді національної безпеки завжди було замало представників силових структур, які мають що сказати під час безпосереднього спілкування з президентом держави.

Кіхтенко – професіонал, який бездоганно виконав свій громадянський обов’язок. Він був серед тих, хто припинив злочинний наказ колишнього керівництва внутрішніх військ, які кидали людей з бойовими набоями в протидію Майдану 2004 року.

 

– Тобто передумов для силового розв’язання вже немає?

– Кіхтенко – виключний профі, який дуже багато років прослужив у внутрішніх військах з самого низу до самого верху! І всі визнають у ньому не тільки професіонала, але і громадянина. Я точно знаю, що своїми діями він не підтримує жодну партію, але виконає свій обов’язок як людина, що служить закону. Тому сьогодні я абсолютно спокійний за внутрішні війська.

"Українська правда", 4 квітня 2007 р. 

 

Нові досьє

Арахамія Давид. ДОСЬЄ

Хто така Юлія Тимошенко?

Подоляк Михайло. ДОСЬЄ

Шуфрич Нестор. 10 фактів із життя

Ігнатенко Олександр

Argentem Creek Partners

Argentem Creek Partners

Руденко Евгений

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)