Персони

19 Червня 2019
Кузяра Сергій Володимирович. ДОСЬЄ
Голова Української частини Українсько-Китайської ділової ради

Народився 12 грудня 1973 року у родині шахтарів. Батько Володимир Кузяра у 17 років переїхав із Західної України на Донбас. Пройшов шлях від звичайного шахтаря до гендиректора державного холдингу "Макіїввуголь", який очолював до 1995 року. Мати працювала бухгалтером у "Державному інформаційно-обчислювальному центрі" Мінвугілля у Маківїці.

Сергій Кузяра закінчив Донецький політехнічний інститут за спеціальністю «підземна розробка місцезнаходжень корисних копалин». Вчився за обміном у Західній Вірджинії в США, закінчив Києво-Могилянську бізнес-школу.

Кар’єра та бізнес

Перше місце роботи – компанія"Маквуглекокс", де працював його батько. Також працював технічним директором державної компанії "Спецшахтобуріння", у 1998 році очолив її дочірнє підприємство – "Вуглетехпереозброєння". Наступними кар’єрними етапами була посада директора компанії "Октябрьуглепоставка" у місті Кіровське.

Спеціалізація Сергія Кузяри – збут та закупка матеріально-технічної бази.

На початку 2000 пішов працювати у приватний сектор – став працювати менеджером в "АРС-Холдинг", що належить бізнесмену Ігорю Гуменюку.

Після того, як Гуменюк продав "АРС" Ринату Ахметову, Кузяра почав у партнерстві з Гуменюком власний бізнес. Так, наразі він має долі у вугледобувному підприємстві ТОВ "Краснолиманське" у Родинському Донецької області, а також у Донбасенерго, яка перебуває на окупованій території.

До 2011 року працював у вугільній компанії Гуменюка "Інвестиції і розвиток". С 2011 року почав працювати на старшого сина екс-президента Олександра Януковича. Перебуваючи радником міністра енергетики та вугільної промисловості, він входив до топ-менеджерів підприємств Януковича-молодшого Донбаський розрахунково-фінансовий центр та МАКО-холдинг.

Після того, як ДРФЦ був ліквідований, Кузяра став власником 100% акцій компанії "Продакс". Протягом 2012 року компанія виграла державні тендери на суму понад 152 млн гривень. Її єдиним конкурентом була компанія "Східвуглемаш", яку теж пов’язували з Олександром Януковичем.

Восени 2018 року був призначений головоюукраїнської частини українсько-китайської ділової ради

За інформацією Державіаслужби, Кузяра є власником чотиримісного літака Diamond DA40.

Зв’язки

2014 року Сергій Кузяра балотувався до Верховної Ради за списком партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна". Проте політсила не пройшла до парламенту. Нині Кузяра є членом команди ГО "Розвиток", яку очолює кандидат у президенти Сергій Носенко. Носенка вважають людиною Валентина Наливайченка, а того, своєю чергою, називали технічним кандидатом Юлії Тимошенко.

Був радником кількох міністрів енергетики, зокрема, міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького.

Сергія Кузяру у пресі називають топ-менеджером Олександра Януковича, на якого він працював з 2011 року. Також його креатурою називають "міністра вугілля та енергетики ДНР" Руслана Дубовського, з яким він вів переговори щодо поставок вугілля з окупованої території. Окрім того, Кузяру пов’язують з Віктором Медведчуком та Костянтином Григоришиним.

Нині Сергія Кузяру називають радником секретаря РНБО Олександра Данилюка з енергетичних питань.

Скандали

Як пишуть ЗМІ, Сергій Кузяра фігурував у низці скандалів.

Так, він замішаний у корупційній схемі зі створення шахт-двійників. Суть схеми в том, що на базі державного підприємства створюється однойменне ТОВ, яке працює на пластах державної шахти, але операційні видатки, включаючи купівлю обладнання, бере на себе державна шахта, яка потім показує збитки. У 2003 році за такою схемою було створене ТОВ "Краснолиманське", яким володіли Сергій Кузяра та Ігор Гуменюк.

Загалом за цією схемою з державної власності було виведено майже усі прибуткові державні шахти.

Також Сергія Кузяру підозрювали у схемах щодо поставок вугілля з непідконтрольної території України. Суть схеми полягала в тому, що вугілля, добуте у так званих «ДНР» та "ЛНР", вивозилося до Росії, а потім продавалося до України через кіпрську офшорну компанію Neocar. Причому купувалося вугілля на 6$ на кожній тонні дорожче, ніж пропонували інші постачальники, та ще й гіршої якості. Потенційний заробіток на такій схемі - 5-7$ млн щомісяця.

Сергій Кузяра разом із представником президента у Кабміні Андрієм Герусом готували "енергетичні тези" для першого засідання РНБО при новому президенті. Зокрема, обговорювались питання приватизації державних шахт, які лобіює олігарх Ігор Коломойський. І хоча Кузяра 2014 року мав конфлікт з людьми Коломойського (зокрема, ті захопили шахту "Краснолиманська", змінивши менеджмент), сьогодні він намагається бути корисним новій команді.

Нові досьє

10 запитань до президента Зеленського

10 фактів із життя Сергія Сивохо

Іонушас Сергій. ДОСЬЄ

Звіробій Маруся. 10 фактів із життя

Довгий Станіслав Олексійович. ДОСЬЄ

Брагар Євген. ДОСЬЄ

Ірина Проскуріна представляє свою дебютну книгу "Як стати моделлю в Америці"

Новіков Олександр. ДОСЬЄ

Чи літав Зеленський до Москви? З'явилися подробиці чартера Зеленського із Оману

Ахтем Сеітаблаєв: Серіал "Свати" - це бізнес на крові

Реклама

Партнери