Блоги

09 Жовтня 2019
Протести в Києві - перше випробування для Зеленського
6 жовтня на Майдані в Києві вперше за останні кілька років відбулася масштабна акція протесту. Акцію "Ні - капітуляції" спровокували незграбні пояснення Володимира Зеленського у зв'язку з його діями щодо врегулювання конфлікту на Донбасі і візуванням українською стороною "формули Штайнмаєра".

Протест десяти тисяч українців на Майдані в Києві та ще кількох тисяч у 30 інших містах України продемонстрував: люди не будуть миритися з тим, що майбутнє їхньої країни вирішують без урахування їхньої думки. Однак Офіс президента, судячи з іронічних записів у соцмережах її глави Андрія Богдана, продовжує сильно недооцінювати протестні акції, що відбулися минулої неділі.


Помилка команди Зеленського

За шість днів, що минули з дня візування в Мінську Леонідом Кучмою "формули Штайнмаєра", Офіс президента України неодноразово намагався пояснити суть підписаного експрезидентом документа. Головне з озвученого - згода на "формулу Штайнмаєра" є необхідною для проведення чергової зустрічі в "нормандському форматі". Мовляв, без цього Росія ніяк не йшла на контакт. А те, що до цієї "формули" було і залишається багато питань всередині самої України, офіс президента, схоже, не дуже-то і збентежило.

Сам президент Зеленський двічі за останній тиждень запевняв громадськість: про жодну капітуляцію з боку України не може бути й мови. Ніхто не збирається проводити місцеві вибори в ОРДЛО під дулом автоматів. Правда, глава держави виявився не дуже переконливим, оскільки люди вийшли на вулицю - спочатку вони протестували біля будівлі офісу президента, а потім - на Майдані. Сам Володимир Зеленський і глава його офісу Андрій Богдан публічно натякнули: за протестними акціями стоять представники колишньої влади, які за гроші організовують черговий Майдан. Мовляв, посадимо Порошенка, і проблема сама зникне.

Ні, не зникне! Навіть якщо п'ятий президент України і потрапить за ґрати. Адже, ігноруючи думку людей, які вийшли на вулицю, команда Зеленського робить жахливу помилку. У 2004 і 2013 роках подібним чином поводилася і команда Януковича. Вона намагалася переконати всіх і вся, що Майдан в Києві - справа рук іноземних спецслужб. Так, Янукович і Зеленський - люди різних поколінь. Але об'єднує їх одне: вони щиро впевнені - все, що відбувається на Майдані, інспіровано Сполученими Штатами Америки, експрезидентом Порошенком, Заходом або ще кимось. І непохитна віра в це двічі приводила Януковича до Майдану. На ці ж граблі тепер наступає і Володимир Зеленський.

Перше випробування для Зеленського

За чотири місяці після інавгурації команда Володимира Зеленського зробила максимум для того, щоб ізолювати себе від зовнішнього світу. Перемога на президентських і парламентських виборах, створення монобільшості в Раді, контроль над усіма центральними органами влади призвели до запаморочення від успіхів у глави держави і його оточення. Андрій Богдан почав публічно хамити журналістам і розповідати, що вони не потрібні президентській команді для комунікації з суспільством. Прессекретарка Зеленського Юлія Мендель безсоромно почала штовхати журналістів, які бажають поставити запитання президенту. У Раді, де у партії "Слуга народу" - більшість, голосів інших партій практично не чути. А сам же президент, занурившись в "теплу ванну", створену йому Мендель і Богданом, поступово почав втрачати почуття реальності.

Отримавши величезну підтримку від українців, команда Зеленського абсолютно забула, що довіра людей вимагає величезної відповідальності. І перед журналістами, і перед опонентами, і врешті-решт перед усім суспільством. Тим більше - в питанні майбутнього Донбасу. Просто так "закритися в будиночку" Зеленському не вдасться. Хоча б тому, що в країні триває війна. Тому що ніхто з "колишніх", попри обіцянки, так і не сів у в'язницю. Тому що корупція була і залишається однією з найсерйозніших проблем для України. Тому що суспільство, яке втратило у війні на Сході України понад 12 тисяч осіб, вимагає, щоб влада пояснювала йому свої дії.

Хоче цього Зеленський чи ні, але йому все ж доведеться відповідати на незручні запитання. Якщо не перед журналістами і опозицією, то перед вулицею. На відміну від його попередників, нинішньому президенту немає на кого більше нарікати - вся влада в країні в його руках. Так, зараз він не в змозі чітко пояснити свої дії. Так, йому важко повірити, що він, улюблений мільйонами актор, перетворюється на людину, проти якого збираються багатотисячні акції протесту, що скандують "Зелю - геть!". Але реальність така. І чим раніше її прийме Зеленський, тим краще буде для нього.

Чи можливий в Україні новий Майдан

Події минулої неділі продемонстрували, що новий, третій, Майдан в Україні цілком можливий. Сотні тисяч активних людей, серед яких і ті, хто пройшов війну, знають ціну свободі і, як і раніше, готові боротися за українську незалежність. Черговий Майдан, звичайно ж, не буде схожий на два попередніх. Ніхто вже не буде місяцями вмовляти владу, носити квіти "беркутівцям" і співати пісні в центрі Києва. Цього разу все може статися швидко, раптово і зухвало, з огляду на досвід участі багатьох українців в бойових діях. Представники влади навіть не встигнуть спалити папери в офісі президента і зібрати речі в своїх резиденціях.

Так, вулична демократія, можливо, не найкраща з тих, що існують. Так, дії на Майдані можуть призвести до чергового витка протистояння всередині країни. Так, ситуацією можуть скористатися окремі політичні сили та їхні лідери. Так, зовнішній світ, напевно, буде з побоюванням дивитися на Україну. Але Майдан для багатьох українців був і залишається тим місцем, куди вони виходять захистити себе і свою країну. Не розуміє цього тільки дурень. І тільки дурень буде і далі ігнорувати діалог з тими, хто потребує елементарних пояснень. Українці, які двічі пройшли Майдан, точно не будуть цього терпіти. Навіть якщо той, проти кого вони протестують, буде апелювати до всенародної любові і 73 відсотків тих, хто проголосував за нього.

Нові досьє

10 запитань до президента Зеленського

10 фактів із життя Сергія Сивохо

Іонушас Сергій. ДОСЬЄ

Звіробій Маруся. 10 фактів із життя

Довгий Станіслав Олексійович. ДОСЬЄ

Брагар Євген. ДОСЬЄ

Ірина Проскуріна представляє свою дебютну книгу "Як стати моделлю в Америці"

Новіков Олександр. ДОСЬЄ

Чи літав Зеленський до Москви? З'явилися подробиці чартера Зеленського із Оману

Ахтем Сеітаблаєв: Серіал "Свати" - це бізнес на крові

Реклама

Партнери