Персоналии

26 Июня 2019
Корбан Геннадий. ДОСЬЕ
Его история - это история о том, как во время войны один из крупнейших богачей страны превращается в ее защитника и организатора добровольческих военных батальонов

На певний час він навіть долучився до управління прифронтовою областю, ставши керівником апарату Дніпропетровської ОДА. Однак, спроба конвертувати свою нову репутацію (позаяк стара була пов’язана переважно з поглиненням підприємств, цікавих його старшим партнерам з групи "Приват") у політичне лідерство в свіжому партійному проекті зазнала невдачі. Замість роботи в парламенті чи уряді Корбан опинився спершу в слідчому ізоляторі СБУ, а потім за кордоном.

"Українське об’єднання патріотів – УКРОП" він очолював у 2015-2016 роках. Наразі ж офіційно керує його Дніпропетровським обласним осередком.

Амбіції

Залишаючись за кадром, не одне десятиліття поспіль впливає на економічні та політичні процеси загальнодержавного рівня. Ніколи не йде у першому ряді, водночас з легкістю знаходить бажаючих посісти там вакантні місця і всіляко про них дбає.

Біографія

Народився 1970 року в Дніпрі.

Хоча збирався спершу навчатися на філософа (Ростов-на-Дону) та на драматурга (Москва), все ж довелося вступати до Металургійного інституту в рідному місті. Втім виш він не зміг закінчити через відсутність відстрочки від армії. Відслуживши в авіації, майбутній доларовий мільйонер повертається на студентську лаву, але вже в Дніпровській політехніці, де у 27-річному віці екстерном здобув спеціальність економіста.

У буремних 90-их ринкову дійсність Корбан опановував не теоретично, а практично. Й доволі успішно, точніше – прибутково.

Заробивши свої перші $200 тис. на Московській товарній біржі "Центр союз" та Російській товарно-сировинній біржі, він повертається на Батьківщину й створює брокерську контору "Україна". Надходження інвестує у власне ВАТ "Славутич - Капітал". Група компаній зі схожими назвами досі займає провідні позиції у важливих галузях. Наприклад, столичний завод "Євроформат", за твердженням моніторингового порталу "Наші гроші", входить до першої загальноукраїнської "п’ятірки виробників ліфтів за обсягом підрядів, отриманих їхніми дилерами", і є частиною сімейства "Славутич-Інвест" (хоча Корбан зазначає, що його "Славутич" інколи плутають зі "Славутичем"братів Суркісів).

Після їхнього знайомства у 1999 році в 2000-их та першій половині 2010-их Корбан стає одним з головних довірених осіб у бізнес-імперії Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова:

з 2001 року – голова наглядової ради у ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат";

з 2005 року – член наглядової ради в нафтовидобувній компанії "Укрнафта".

Активно підтримував Євромайдан. Після перемоги Революції Гідності погодився на пропозицію в.о. президента Олександра Турчинова й протягом року разом з Коломойським керував Дніпропетровською областю, перетворивши її на справжній передовий рубіж оборони України від агресора.

"Всім, хто хотів виїхати в Росію, ми купили квитки в один кінець. А Дніпропетровськ за деякий час перетворився в місто зразкового патріотизму", - казав він пізніше.

Через Корбана йшло фінансування загонів "Правого сектору", батальйонів "Дніпро-1", "Дніпро-2", "Донбас", "Шахтарськ".

Як доволі темпераментна людина, в статусі другого за рангом чиновника в області він нерідко нехтував формальними приписами. Каже, була війна й треба було діяти рішуче. Наприклад, після того, як на його вимогу київський офіс "Укрзалізниці" відмовився припиняти залізничне сполучення з окупованим Донецьком, на колії вишикувалися КАМази і потяги припинили ходити.

Разом із Володимиром Рубаном Корбаном було створено недержавний центр обміну військовополоненими й евакуації мирних мешканців із зони конфлікту, завдяки якому вдалося визволити 700 військових та вивезти з-за лінію фронту не одну сотню цивільних, зокрема, 130 єврейських родин. Тож попри те, що той виявився фейковим "генералом спецслужб", попри зв’язок з Медведчуком і не дивлячись на подальші неоднозначні заяви та вчинки Рубана, що завершилися звинуваченнями в тероризмі та його втечею до Росії, Корбан досі про нього високої думки.

У липні 2015 року, вже як лідер УКРОПу, висунув свою кандидатуру на проміжних виборах до Верховної Ради по 205-му мажоритарному округу в Чернігові. В ході запеклої боротьби та із застосуванням різноманітних технологій "стимулювання" виборців з обох сторін провідник "укропівців" програв на користь молодшого за нього на 14 років і теж не місцевого кандидата від "Блоку Петра Порошенка" Сергія Березенка, на котрого працював весь президентський ресурс. Особлива прихильність цій молодій людині з боку Банкової пояснювалася родинними зв’язками. Березенко доводиться племінником Анатолію Матвієнко, останньому комсомольцю №1 Української РСР та батьку-засновнику клану «вінницьких».

Так само провальним був для Корбана й "похід" на мера Києва. Одночасно, за його власним зізнанням, він сприяв виборчій кампанії доволі потужного противника чинного міського голови Віталія Кличка – колишнього речника "Правого сектору" Борислава Берези ("ми дали йому невелике фінансування").

Можливо, ці два випадки активного політичного протистояння Корбана з представниками оточення Порошенка, як і, на додачу, боротьба за вплив на "Укртранснафту" і Одеський припортовий завод та неминучість націоналізації "ПриватБанку" в комплекті з масовим розгортанням "укропівської" партійної мережі й призвели до затримання його у вересні 2015 року оперативниками СБУ за підозрою відразу в кількох тяжких злочинах.

Під вартою фігурант скаржився на хворе серце. Зрештою, з огляду на "передінфарктний стан" політик зміг змінити камеру на вишукані домашні апартаменти.

Водночас, коли він показав, як відбувається його "лікування", мережа вибухнула гомеричним сміхом.

VIP-підсудний в колі нардепів Бориса Філатова, Віталій Купрія та Андрія Денисенка. Відданим йому лишився лише Купрій

Скасування арешту й дозвіл на виїзд до лікарні в Ізраїлі було надано судом лише після затвердженого політрадою УКРОПу зняття Корбана з керівництва партією. Не виключено, що йшлося про великі домовленості.

Особисто Корбан звинувачує в своєму переслідуванні народного депутата Кононенка.

"Ігор Кононенко безпосередньо керував силовою операцією з мого затримання, розробляв її. Зв’язок він здійснював через такого собі полковника Демчину (після відбуття Корбана з країни Порошенко призначив Павла Демчину першим заступником голови СБУ - начальником Головного управління СБУ по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю – ред.), який безпосередньо здійснював моє викрадення та перевезення до Києва різноманітними транспортними засобами", - заявив він в інтерв’ю "Громадському ТБ".

У Порошенка, своєю чергою, розслідування щодо Корбана пояснювали "деолігархізацією".

З-за кордону Корбан повернувся у грудні 2017-го.


"Він повернувся. Мій найкращий друг. Маленький єврей, який завжди прикривав мою здорову "російську" спину. Він повернувся. Пристібайтеся. Тепер політаємо", - підписав цю світлину у себе на Facebook мер Дніпра Філатов. Фото: Strana.ua

Якщо брати політичну площину, то на сьогодні шляхи Корбана зі своїми давніми друзями певною мірою розійшлися. На останніх президентських виборах, відповідно до інформації руху "Чесно", підприємець начебто негласно підтримував Анатолія Гриценка. Тоді як Борис Філатов публічно закликав голосувати за Порошенка, а Коломойський зробив ставку на Зеленського.

Оскільки не чужий "Привату" столичний забудовник і орендодавець Гарік Корогодський збирається у 2020 році серйозно протиставити себе Кличку на виборах, інтереси учорашніх компаньйонів, напевне, знову об’єднаються.

Компромат

Рейдерство

"Корбан відомий як автор найбільш зухвалих, брудних та водночас віртуозних рейдерських захоплень в Україні за останні 10 років", - писала про нього у 2012-му "Економічна правда".

Натомість сам він вважає себе не рейдером, а "конфліктологом" й тим хто лишень допомагав іншим, виконуючи за винагороду побажання замовників. І аж ніяк не злочинцем.

"Чомусь у нас до цього слова (до слова "рейдерство" - ред.) зовсім негативне ставлення. Але це бізнес, який існує в світі. Створюються ризикові фонди - хедж-фонди, які, загалом, займаються тим же: дружніми і недружніми поглинаннями. А у нас рейдерство - це все: і квартиру забрати, і ще щось. Пограбували в автобусі - теж рейдерство. Але це не так. Радше, перерозподіл власності одних на користь інших. Це цілий пласт бізнесу в світі. Він не вважається злочинним", - пояснював герой нашої розповіді у розмові з NV.ua.

Іловайськ

Перебуваючи на чолі Генерального штабу ЗСУ, Віктор Муженко наголошував, що Іловайський котел утворився через помилкове рішення "деяких політиків і бізнесменів", адже у серпні 2014-го взяття під контроль цього прикордонного з Росією міста не мало, на його думку, стратегічного значення. Муженко називав прізвище Корбана.

"Людині військовій, тим більше начальнику Генштабу, іноді потрібно просто закрити рота і помовчати. Військовий взагалі повинен менше базікати перед камерами, якщо, звичайно, він не хоче у відставку. Подібна балаканина знецінює героїзм і самовідданість людей, які пішли на вірну смерть в ім'я незалежності і цілісності України. Всі ці люди нічого не знали про "стратегічну порожнечу Іловайська", - написав на своїй сторінці Корбан, котрому "неприємно врізалося в мозок» словосполучення «стратегічна порожнеча".

Підкуп на виборах у Чернігові

"Маршал Гречка"

Аби нівелювати, як він запевняв, брутальну роздачу виборцям готівки, узяту на озброєння командою Березенка, лідер УКРОПу запровадив на геть не заможному окрузі адресну матеріальну допомогу у вигляді продуктових пакетів. Переважно гречаної крупи, за що з подачі Порошенка до нього, як до кандидата, «приклеїлося» псевдо «маршал Гречка».

"Вперше в українській історії ми бачимо відкриті пункти роздачі гречки. І ми бачимо, що черги розтягуються до кілометра. Тобто в українській виборчій історії подібних прецедентів ще не було", - коментував ситуацію голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Чернігівський телеканал GarmataTV передавав, що гречка роздавалася "гнила та червива".

Кримінальні справи

Восени 2015-го Корбан фігурував у кримінальних справах за серією статей КК. Найбільшу загрозу йому несло висунуте прокуратурою звинувачення у ст. 255 (створення злочинної організації). В такий спосіб характеризувалася робота "Фонду оборони країни" (ФОК), звідки надходили кошти людям зі зброєю. Мовляв, внаслідок дій затриманого постала повноцінна приватна армія. За місцем проживання екс-керівника апарату ДніпрОДА було виявлено п’ять автоматів Калашникова, понад $1 млн готівки й технічні засоби для прослуховування телефонів у різних стандартах стільникового зв’язку.

Спільний брифінг ГПУ та СБУ

"Фільм" СБУ про діяльність "організованого злочинного угрупування" Корбана. У ньому поєднано матеріали новин, брифінгів та оперативна зйомка

Два роки слідства закінчилися нічим, просто нічим. Генпрокуратура та Нацполіція припинили провадження за відсутністю доказів і складу злочину. А суддя Микола Чаус, на підставі рішення якого заарештовувався Корбан, після висунутої йому НАБУ підозри у хабарництві перебрався до Молдови.

Серед інших інтереси Корбана представляв юрист Андрій Богдан. Після інавгурації Зеленського Богдан сів у крісло керівника АП.

Умовний термін у півтора роки

Проте покарання пан Геннадій все ж таки поніс. Покарання за викрадення керівника Державного земельного агентства Сергія Рудика, а зараз нардепа від 198-го округу (Черкаси), члена парламентської фракції "Блок Петра Порошенка".

Події розгорталися наступним чином. Наприкінці літа 2014-го в приміщенні ДніпрОДА між Корбаном та Рудиком виникла суперечка. Останній хотів вийти з кабінету. Одначе його не випускали. Лише коли посадовець викликав правоохоронців, йому вдалося вибратися з приміщення.

Рудик вийшов назовні й попрямував до Кіровського відділку поліції, де написав заяву про злочин. Щойно про це довідався Корбан «невстановлені особи» знову застосували до керівника Держземагенства заходи впливу. І він знову опинився в кабінеті у Корбан, звідки вийшов виключно після усного зобов’язання забрати заяву.

Відбувся суд. За рахунок того, що Корбан повністю визнав себе винним у незаконному позбавленні волі та викраденні Рудика та уклав з ним угоду про примирення між підозрюваним та потерпілим 21 березня 2016 року він отримав три роки обмеження волі з іспитовим терміном в півтора роки (справа № 203/1161/16-к).

В липні цього року Кіровський районний суд Дніпра має розглянути клопотання адвокатів Корбана про перегляд судового рішення "за нововиявленими обставинами», пише інтернет-газета "Дніпроград".

Бізнес

Ділові інтереси – нафта, газ, металургія, цінні папери, нерухомість, торговельні центри, готелі у Києві та Дніпрі. Дещо лишилося в окупованому Криму.

Володіє міноритарними частками у більшості стратегічних акціонерних товариств. Друзі жартують, що йому належить 1% України.

Згідно з останніми даними від YouControl, Корбан значиться засновником компаній "Алістар ЛТД", "Перша корпоративна група", "Северайс", "Веллінгтон груп", "Вілегія", "Агератум", а також бенефіціаром у "Житлово-будівельному кооперативі "Джерело", "Гранд-отелі "Україна", "Готельному комплексі – готелі "Асторія". За винятком "Джерела", яке "прописане" у Бородянському районі Київської області, усі вони зареєстровані у місті Дніпро.

Також близькі до Корбана фірми виграють привабливі тендері в Дніпрі та області. Його головним конкурентом в розподілі комунальної власності і бюджетних потоків міста "Коментарі" називають Геннадія Гуфмана, "сірого кардинала" криворізького клану Вілкулів.

Разом з тим, як успішний комерсант він ніколи не гребував різним побічним «ґешефтом». Скажімо, у підпорядкуванні Корбана знаходився ринок "Озерка", за який він боровся з сумнозвісним росіянином Максимом Курочкіним ("Максом Скаженим"), а вже після року роботи в ОДА присвячений світу великого капіталу сайт "Олігарх" розповідав, як Корбан з компаньйонами налагодив торгівлю медпрепаратами.  

Матеріальний стан

Влітку 2014 року статки Корбана оцінювалися у $150 млн.

Погляди

Впевнений, що країні слід розвиватися за прикладом Балтійського регіону ЄС:

"Україна повинна перетворитися на Латвію. Латвія ненавидить Росію. Покоління мусять ненавидіти Росію, саме ненавидіти… Ми станемо нормальною європейською країною. З нормальними, європейськими цінностями» (часопис "Країна").

Категорично проти російських інвестицій.

Лазаренко

Звинувачував екс-прем’єра у замаху на себе та на свого найближчого друга, нині покійного Геннадія Аксельрода. Той подав судовий позов.

Корбан стверджував, що "виграв усі позови".

Вілкул

"Ці люди - чужаки, тому що є «п'ятою колоною» Кремля, вони принесли в країну війну і про це не можна забувати. Тепер, вибачте за убогість мови, ця сволота бігає абсолютно вільно".

Кернес

"Досить суперечлива людина, але потрібно віддати належне, що коли Коломойський попросив його повернутися і залишитися в Харкові, він виконав свою місію. Харків не перетворився на "Харківську народну республіку". Але очевидно, що його час теж йде. І він теж, очевидно, виконав свою історичну місію".

Порошенко

"Барига, який торгує країною, людьми і дешевими солодощами".

Коломойський

"Ви знаєте, з цього приводу є анекдот, я його навіть Ігорю Валерійовичу розповідав. Він його дуже яскраво характеризує. Значить, йде Коломойський по вулиці. Бачить - лежить гаманець. Він його піднімає, дістає звідти всі гроші, починає перераховувати, перелічив і каже: "Тааак, чогось тут не вистачає! ...".

Боголюбов

"Це абсолютно рівнозначний партнер Коломойського, вони працюють на таких умовах ще з 1980-х років. В принципі, слово Боголюбова дорівнює слову Коломойського... Але Боголюбов інша за складом свого характеру людина, дуже релігійна, робить багато пожертвувань".

Пінчук

"Пінчук - дуже прониклива людина, дуже тонко відчуває близьку біду або обман".

Григоришин

"Є в Україні і деструктивні сили. Це Григоришин ... Григоришин, коли поглинає когось, то навколо нього постійно залишаються скривджені люди, колишні власники. А залишати скривджених - це значить залишати прокльони на свою спину".

Тимошенко

"І сьогодні ми маємо, що група от цього Божило, яка тут знаходиться (вказує на представників генпрокуратури, бо цю промову Корбан виголошував на суді – ред.) у вигляді прокурорів, це та ж сама група, яка фабрикувала справи проти Юлії Тимошенко, тоді їх замовляв Янукович. Це саме ця група, цинічно, у 2012 році повісила на неї ті злочини, які після Майдану були виправдані, але вони (прокурори – ред.) залишилися безкарними".

Саакашвілі

"Багато хто наполегливо вимагає щоб і я почав свій прорив українського кордону. За прикладом подій на прикордонному пункті "Шегині". Можливо, розчарую, але я не збираюся цього робити. По-перше, у мене є паспорт громадянина України. І виданий він мені фактично за законом території і за народженням. Тому жодна людська особина, наділена навіть найвищою владою в Україні, не в змозі мене його позбавити. По-друге, у мене достатньо мужності законно перетнути кордон, не прикриваючись при цьому жінками, дітьми, а також людьми, яких потім буде переслідувати влада. По-третє, я не потребую супроводу трупи політиків, що грають роль повсталих з пекла. По-четверте, піар, шум і кураж потрібен тому, хто більше ні на що не здатен".

Зеленський

"Ми довго говорили про зміну еліт. І коли підійшли до реального шансу, почали панікувати. Друзі, розслабтеся. Небеса не впадуть на землю. Гірше вже точно не буде".

Регалії

Кавалер ордену "За мужність" III ст.

Під час судового переслідування Геннадій Корбан звернувся з відкритим листом на ім’я президента Порошенка:

"Заберіть орден і поверніть сина".

Сім’я

Пишається своїми дідусями – Дмитром та Михайлом. Обоє воювали у Другій світовій. Дмитро розписався на Рейхстазі, а Михайло після трьох років нацистського концтабору як "зрадник" відсидів ще чотири у радянському.

Батьки – в минулому інженери. Як і старша за нього на 8  років сестра Вікторія, лікарка за фахом, вони мають ізраїльське громадянство. Однак, мешкають вони разом з сином у Дніпрі.


Геннадій та Вікторія Корбани

Одружений вдруге. Перша дружина намагалася зробити кар’єру в Росії, однак невдало. Друга супутниця Корбана, Дона, уникає публічності.

Подружжя виховує трьох синів.

"Голландія" на Дніпрі (KP.ua)

Мешкають Корбани у 5-рівневій віллі в голландському стилі площею 300 кв. м на території елітного ЖК "Амстердам", що на узбережжі Дніпра. В будинку є ліфт. Свою дворівневу квартиру, теж "амстердамську", Корбан віддав батькам.

Релігійна і громадська діяльність

Сповідує юдаїзм.

Виступив у ролі одного зі спонсорів спорудження у Дніпрі чи не наймасштабнішого у Європі єврейського центру "Менора". Будівництвом займався Аксельрод. З ним вони побудували чимало об’єктів.

Опікується єврейськими навчальними закладами, будинками для людей похилого віку. Сприяв появі Міжнародного гуманітарно-педагогічного інституту для єврейських дівчат і жінок "Бейт-Хана".

Хобі


"Конфліктолог" в інтер’єрі. Фото: nv.ua

Любить розкіш.

Захоплюється творами художників-модерністів. Зібрана ним колекція оцінюється у $60 млн.

Грає в шахи.

Я

 "Я Вас захищав на фронті!".

"Я розуміюся на фондових ринках".

"Я все одно знадоблюся і послужу Україні".

"Я возив в катафалках бюлетені, щоб за Порошенка проголосували в Донецькій області. Так хто кого кинув?".

"Я пересуваюся в броньованих автомобілях і не перебуваю в громадських місцях. З 2006 року (після першого замаху – ред.) у мене посилено заходи безпеки, і мене важко дістати… Це дуже важкий спосіб життя. Це дуже важко - дивитися на світ через скло броньованого автомобіля".

"Я завжди слухаю свого тата. Він мені казав і каже: ніколи не грай в азартні ігри з державою. Я дійсно ніколи нічого не приватизовував і ніколи не займався державною власністю".

"Я людина богобоязлива. Нехай до синагоги ходжу раз на рік, але при цьому десять заповідей намагаюся не порушувати".

!-- discarded //-->