Персоналии

18 Июля 2025
Хто така Юлія Свириденко?
10 фактів із життя нового прем’єр-міністра України

За десять років своєї політичної кар’єри Юлія Свириденко встигла пройти шлях від радниці голови Чернігівської обласної державної адміністрації до посади прем’єр-міністра України.

Показово, що Юлія Анатоліївна стрімко пересувалася кар’єрними щаблями як за часів президентства Порошенка, так і за часів керування Україною Зеленським.

Хто ж така ця Юлія Свириденко, яка нині вознеслася на політичний олімп України?

Пропоную 10 фактів із її життя.


Факт перший. Старт у кар’єрі дав батько

Юлія Свириденко народилася 25 грудня 1985 року у Чернігові.

Її батько був головою Чернігівського територіального відділення Антимонопольного комітету України, мати працювала в апараті обласної ради.

Саме завдяки батькові Юлія познайомилися із майбутнім головою Чернігівської обласної державної адміністрації Валерієм Кулічем. В середині 2000-их той очолював агрофірму «Форсаж», у яку на проханням батька Юлія потрапила на практику. Після закінчення Київського торговельно-економічного університету Свириденко працювала у різних бізнес-структурах. І навіть очолювала постійне представництво Чернігові у китайському місті Уху. Для цього вона навіть вивчила китайську мову.

Утім, чиновницька кар’єра Юлії розпочалася знову ж таки завдяки Валерію Кулічу. Той 2015-го очолив Чернігівську обласну державну адміністрацію і запросив її на посаду своєї радниці. А потім проведе її щаблями аж до посади своєї першої заступниці.

Ба більше – аж до призначення заступником міністра економіки у вересні 2019-го Свириденко буде директоркою товариства з обмеженою відповідальністю «Сідко Україна», яка займається переробкою сільськогосподарських культур, і співвласником якої є той самий Валерій Куліч.  

Факт другий. У команду Зеленського Свириденко потрапила через Висоцького

У вересні 2019-го Свириденко стала восьмою заступницею Тимофія Милованова, який на той час обіймав посаду міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Кажуть, що до Милованова Свириденко привів Тарас Висоцький, із яким вона була знайома ще з часів роботи на Чернігівщині, і який вже працював заступником у Милованова.

У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Свириденко відповідала за аграрні питання та реформу трудового права. Милованов, аби не вступати у перманентні конфлікти з Офісом президента, делегував свою заступницю на наради до Зеленського. Останньому, як і Єрмаку, Свириденко імпонувала. Наприкінці 2020-го її забрали у Офіс президента – заступницею голови Офісу, яка відповідає за економічний блок.  Саме там Юлія Анатоліївна продемонструвала свої здібності бути відповідальною, а головне – зручною для Зеленського і його найближчого оточення. Що врешті-решт і визначило її політичне майбутнє. У листопаді 2021-го Юлію призначили першою віце-прем’єркою, міністром економіки.

Факт третій. Зібрана Татаровим інформація довела Свириденко до сліз

«Українська правда» стверджує, що у 2020-му, перед призначенням до Офісу президента, Свириденко проходила співбесіду. Тоді заступник голови Офісу президента Олег Татаров підготував теку, у якій була зібрана вся інформація про Юлію Анатоліївну. «Українська правда» стверджує, щообговорення на співбесіді її особистого життя з цієї самої «теки», справила на Свириденко дуже гнітюче враження, викликавши образу та сльози. Однак, перспектива кар'єрного зростання переважила емоції, і Юлія Анатоліївна погодилася працювати в Офісі Андрія Єрмака.

Що було у файлах Татарова невідомо. І про це знають лише Свириденко і найближче оточення президента.

Факт четвертий. Свириденко входить в орбіту Єрмака

Команда Зеленського планувала змінити Дениса Шмигаля на посаді прем’єр-міністра ще 2024-го. Тоді ж з’явилися перші чутки про те, що уряд очолить Юлія Свириденко. Саме вона стала частіше з’являтися на публіці поруч із Зеленським і Єрмаком. Вона максимально лояльна до цього дуету і готова бути його економічним локомотивом.Кажуть, що «незмінний блокнотик», до якого вона детально нотує ідеї президента, глави ОП, а також її готовність братися за будь-що на їхнє прохання, зробили її дуже цінним активом для команди Зеленського.

Разом із Єрмаком Свириденко неодноразово літала на перемовини з американцями щодо угоди про корисні копалини. Вона ж 30 квітня 25-го у Вашингтоні підписала з міністром фінансів США Скоттом Бессентом угоду про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови.

Хоча дотепер у політичних кулуарах кепкували: мовляв Єрмак літає з Свириденко у Штати виключно через одну вагому причину – голова Офісу за своєю посадою не може користуватися урядовим літаком, а заступниця голови уряду – може. А відтак Свириденко називали стюардесою. Жарти жартами, але упродовж останнього року позиції Свириденко у команді Зеленського посилилися. Українська преса почала її називати технократкою і людиною без політичних амбіцій. Хоча треба сказати, що її нова посада вимагає не лише виконання вказівок Банкової (на що, очевидно, розраховують Зеленський і Єрмак). Свириденко стає важливою політичною фігурою. Голова уряду входить до трійку керівників країни – разом із президентом і головою Верховної Ради. Ця посада – гарний майданчик для політичного майбутнього Свириденко. Пам’ятаймо: свого часу прем’єрами були і Кучма, і Ющенко, і Янукович. Чи довго Свириденко буде у орбіті Андрія Єрмака та чи наважиться у перспективі на сольну політичну кар’єру, залежить нині лише від неї.

Факт п’ятий. Чоловік Свириденко – бізнесмен, балотувався до Чернігівської міської ради від «Самопомочі»

Юлія Свириденко заміжня. Її чоловік – Сергій Дерлеменко. Він керує товариством з обмеженою відповідальністю «ДКС-Групп» та товариством з обмеженою відповідальністю «Дітел», компаніями, які займаються будівництвом, ремонтом, телекомунікаціями та обслуговуванням мереж зв'язку.

У 2015-му Сергій балотувався до Чернігівської міської ради від партії «Самопоміч», але вибори програв.

Чоловік Свириденко, судячи з його особистої сторінки у Facebook, захоплюється спортом. Є учасником численних легкоатлетичних пробігів. Цим, власне, публічна активність чоловіка Свириденко і обмежується.

Сергій та Юлія виховують доньку Софію.

Факт шостий. Безугла заявила, що рідний брат Свириденко втік з України

У Юлії Свириденко є рідний брат – Віталій. Він на чотири роки молодший за неї.

Народився 15 квітня 1989 року у Чернігові.

У 2012 році балотувався до Верховної Ради 7-го скликання як самовисуванець по мажоритарному округу №206, але не був обраний.

2020-го потрапив до Чернігівської обласної ради від партії «Слуга народу». У червні 23-го склав свої депутатські повноваження.

Напередодні призначення Юлії Свириденко на посаду голову уряду народна депутатка України Мар’яна Безугла написала на своїй сторінці у Facebook, що рідний брат посадовиці виїхав за кордон, хоч і є чоловіком призовного віку. 

Нині, за словами Безуглої, Віталій знаходиться у Лондоні. Начебто на навчанні, хоча напередодні великої війни перебував в Україні. За даними з відкритих джерел, рідний брат Свириденко є очільником Чернігівської обласної федерації стрільби й видавав сертифікати ще в листопаді 2021 року.

До слова, у декларації за 2023 рік у Віталія Свириденка присутня нерухомість у Великій Британії. Відповідно цих даних, 1 серпня 2022 року, тобто через півроку від початку великої війни в Україні, рідний брат Юлії Свириденко купив у Британії житловий будинок, земельну ділянку загальною площею 8 тисяч квадратних метрів та квартиру загальною площею 73 квадратних метри. Погодьтеся, як для студента, який просто поїхав повчитися у Лондоні, це – аж занадто.

Факт сьомий. Юлія Свириденко – офіційна мільйонерка

У 2024 році Юлія Свириденко мала дохід в 4 мільйони 343 гривні.  Заробітна плата склала 1 мільйон 200 тисяч. Ще 3 мільйони 102 тисяч 506 гривень Свириденко заробила у Київській школі економіки. Останнє викликало обурення в опозиції. Народний депутат України Володимир Ар’єв назвав гонорар від Київської школи економіки історією про конфлікт інтересів, бо саме структури цієї школи були виконавцями грантових програм, бенефіціаром яких було Мінекономіки на чолі зі Свириденко. Президент Київської школи економіки Тимофій Милованов назвав це маячнею. Мовляв, усі запрошені викладачі школи отримують досить високі гонорари.

«Ми платимо і значно більші зарплати. Наприклад, гонорар за нещодавній приїзд Нобелівського лауреата в школу в березні склав 70 тисяч доларів за 2,5 дні. А зарплата запрошеного професора, одного з тих, хто нещодавно переїхав з Єльського університету в Канаду, складає 50 тисяч доларів за пару тижнів викладання», – так Милованов пояснив високий гонорар для Свириденко.

Факт восьмий. Свириденко має абсолютний музичний слух
Юлія Свириденко, якщо вірити «Українській правді», має абсолютний музичний слух. Це, як пише інтернет-видання, дозволяє їй майже одразу відтворювати почуті мелодії на фортепіано.

Це вміння, кажуть, неодноразово допомагало їй у неформальному спілкуванні та переговорах з іноземними делегаціями, змінюючи атмосферу зустрічей.

Факт дев’ятий. Соратники Порошенка називають Свириденко міс «чего ізволітє»

Ірина Геращенко вже нарекла Юлію Свириденко «Міс «Чєго ізволітє». Напередодні її призначення на посаду прем’єр-міністерки одна із впливових соратниць Порошенка заявила, що для Банкової Юлія Анатоліївна на 300 відсотків своя і працюватиме за принципом «чєго ізволітє?».

Цікаво, що 2015-го Свириденко балотувалася до Чернігівської міської ради від Блоку Петра Порошенка як безпартійна. Але вибори програла. При Порошенкові ж Свириденко обіймала і посаду першого заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації. Після відставки Куліча навіть виконувала обов’язки голови облдержадміністрації. Однак Порошенко так і не наважився тоді призначити її головою адміністрації.

За іронією долі, у березні 25-го саме підпис Юлії Свириденко як першої віце-прем’єрки і міністерки економіки стояв під проханням уряду до РНБО запровадити санкції проти Порошенка санкції.

Ось подивіться фрагмент трансляції з Верховної Ради від 28 березня 2025-го, де Артур Герасимов намагався з’ясувати роль Свириденко у процедурі запровадження санкцій проти Порошенка.

Чи залишиться Свириденко у ролі «міс чєго ізволєтє», покаже час. Утім, нині цілком очевидним є те, що команда Порошенка пильно стежитиме за діями нової очільниці уряду.

Факт десятий. Свириденко – у сотні нових лідерів, які формують світ

У вересні 2023 року журнал Time назвав імена «нових лідерів, які формують світ». До цієї сотні потрапили і чотири українки, серед яких опинилася і Юлія Свириденко. Її відзначили в категорії «Лідери».

Очільниця міністерства торгівлі США Джина Раймондо охарактеризувала Свириденко як «молоду, розумну та рішучу лідерку», з якою післявоєнне майбутнє України «виглядає яскравішим, ніж будь-коли». «Завдяки глибоким знанням економіки, пристрасті до використання активів України в усьому, від сільського господарства до зелених технологій, і жорсткому протистоянні корупції, міністерка Свириденко віддана не лише відбудові України, а й розвитку сильної, вільної та процвітаючої країни, економіка якої досягне амбітної мети — ВВП в 1 трильйон доларів, - зазначила Раймондо.

Сергій Руденко

!-- discarded //-->

Новые досье

Хто така Юлія Свириденко?

Хто такий Дмитро Ярош?

Артур Гранц. 10 фактов из жизни бизнесмена

20 фактів із життя Зеленського

Хто такий Роднянський?

Хто такі брати Шефіри?

Хто така Тетяна Чорновол?

Valeriy Ivanov. Journalist, Wissenschaftler, Medienexperte

Иванов Валерий. ДОСЬЕ

Хто такий Роман Ратушний?