Персони

28 Липня 2019
Яременко Богдан. ДОСЬЄ
Народний депутат України, "Слуга народу"

Обрання Богдана Яременка народним депутатом України стало логічним завершенням його кар’єри як громадського діяча. Останні 5 років колишній Генеральний консул України у Туреччині, був у пошуку свого шляху у велику політику.  

З часу, коли команда Віктора Януковича відправила його у відставку Богдан Васильович встиг заснувати громадську організацію “Майдан Закордонних Справ”, побувати головою столичної партійної організації УКРОПу та перейти у команду президента Володимира Зеленського.

Амбіції

Яременко, поза всяким сумнівом, людина амбітна. Свою політичну кар’єру він розпочав давно. Хоча до 2013-го він працював у державній системі зовнішньої політики і його амбіції у той чи інший спосіб визначалися його місцем у ієрархії української дипломатичної служби. 

Кажуть, після того, як перемогла Революція гідності, Богдану Васильовичу пропонували кілька разів повернутись до МЗС. Серед посад - було кілька на вибір, у тому числі - заступника міністра закордонних справ, але він відмовився. 

Сам Яременко каже, що не шкодує за тим, що лишив дипломатичну службу. За його словами, він міг би цілком очолити Міністерство закордонних справ, але у разі, якщо б до влади прийшла команда, цінності якої були б для нього близькі. “У мене є команда для МЗС”, - стверджує він.

Богдан Васильович каже, що не мріє стати президентом України: “Я розумію, що це таке. Як і розумію, чого мені бракує”. 

Біографія

Народився 25 вересня 1971 року у Києві. За освітою – філолог. Закінчив філологічний факультет Київського державного університету ім. Т. Шевченка.  

Однокурсницею Богдана була і донька Івана Драча - Мар’яна Драч, яка нині очолює українську службу Радіо “Свобода”

Батько – відомий український філолог Василь Яременко, мама – Світлана Михайлівна – вчитель української мови та літератури.

Дипломатичну кар’єру Богдан Васильович розпочав 1993 року у департаменті інформації Міністерства закордонних справ України. Як згадує Яременко, на дипломатичну службу він потрапив завдяки відомому українському дипломатові Юрію Сергєєву. “Він добре знав нашу родину і працював на філфаці на півставки навіть тоді, коли вже працював у МЗС”.

 
На початку кар'єри дипломата. Фото зі сторінки Facebook Богдана Яременка

Чотири роки Яременко працював у консульстві України у Сполучених Штатах Америки. Був Генеральним консулом у Нью-Йорку, Единбурзі та Стамбулі. Загалом провів у закордонних відрядженнях 10 років.

У 2004-2006 роках – керівник протоколу прем’єр-міністрів. Працював із Віктором Януковичем, Юлією Тимошенко, Юрієм Єхануровим. 

За словами самого Яременка, найбільш підготовлені до посади прем’єра були Єхануров і Тимошенко. 

“У Віктора Федоровича дуже багато було спогадів про своє непросте дитинство”, - згадує він (Програма “Досьє із Сергієм Руденком”, 14 листопада 2017 р.).

За часів президентства Віктора Ющенка працював першим заступником директора Департаменту міжнародної політики Секретаріату президента України. 

1 червня 2010 року призначений президентом Януковичем на посаду Генерального консула України у Стамбулі. 


Богдан Яременко із дружиною Вікторією та сином Василем під час перебування у Стамбулі, 2013 р. Фото із Facebook Богдана Яременка

Був представником України при Організації Чорноморського Економічного співробітництва.

У листопаді 2013 року Богдан Яременко став єдиним українським консулом, який засудив розгін студентів на Майдані незалежності. 

“Доступні описи, фото і відео нічних подій свідчать, що мирну демонстрацію не розганяли, а ліквідували, знищували, попередньо оточивши і позбавивши мирних цивільних можливості врятуватися. Так діють карателі і окупанти. Так діяли фашисти. Застосувавши цю тактику і проявивши нічим не з'ясовну жорстокість, ви зганьбили пам'ять батьків і дідів, ви упустили честь офіцера, принизили правоохоронні органи, всю українську владу.Ви вбили клин, викликали хвилю ненависті між громадянами і владою, чим дуже ускладнили обстановку в країні, підвели своїх командирів, дуже ускладнили політичне майбутнє Верховного Головнокомандувача” (Facebook, 30 листопада 2013 р.).

 Допис у Facebook кардинально вплинув на дипломатичну кар’єру Яременка. Тодішній міністр закордонних справ України Леонід Кожара публічно звинуватив його у порушенні присяги державного службовця. “Ці звинувачення є повною нісенітницею”, - каже Яременко.

За кілька днів після написання цього тексту Яременко був відкликаний зі Стамбулу. Жоден колега із МЗС його не підтримав.

Брав активну участь у Революції гідності. 

Після того, як в.о. міністра закордонних справ був призначений Андрій Дещиця, Яременку запропонували посаду заступника голови МЗС, але він відмовився. Пізніше Богдана Васильовича запрошував у Адміністрацію президента України Валерій Чалий. Яременко, який на той час вже повністю був залучений до громадської діяльності, відмовився від пропозиції.

14 жовтня 2014 року апеляційний суд Києва відновив на посаду Генерального консула України у Стамбулі. Однак Яременко не став повертатися на цю посаду. 

“Не хочеться вертатися в колектив міністерства, який висловив повну байдужість до моєї долі. Важко поки переступити через цю образу.Я не вірю в те, що це міністерство, яке за винятком пару десятків людей, не спромоглося засудити вбивство співгромадян, має моральне право представляти нас і державу за кордоном”, - написав Богдан Яременко (Facebook, 15 жовтня 2014 р.).

У січні 2014 року з колишніми колегами за МЗС України створив громадську організацію “Майдан Закордонних Справ”.

Богдан Яременко із своїми колегами із "Майдану закордонних справ". Фото із Facebook Богдана Яременка

7 квітня 2017 року став членом партії “УКРОП”, очолив столичну партійну організацію. 

У червні 2019 року оголосив про те, що пішов із “УКРОПу”. 



Богдан Яременко із президентом Володимиром Зеленським. Фото із Facebook Богдана Яременка

Богдан Яременко із Олександром Ткаченком. Фото із Facebook Богдана Яременка

На дочасних парламентських виборах 2019 року за підтримки партії “Слуга народу” переміг у столичному виборчому окрузі №215.  

Голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва (до 21 січня 2020 року).

Вчителі 

Своїми вчителями у дипломатії Богдан Яременко називає Юрія Сергєєва, Наталію Зарудну та екс-заступника міністра закордонних справ Миколу Макаревича та Віктора Крижанівського. 

Дипломатична місія

Яременко каже, що, оскільки він не був дипломатом за освітою, йому не притаманні якості снобізму та власної винятковості, які виховуються у міжнародників. 

"Для мене завжди було важливо бути фахівцем і людиною, корисною іншим, вміти на щось вплинути, досягти результату, а не власне сам статус дипломату. Треба буде повернутися у дипломатію, я повернусь на дипломатичну службу. Поголю бороду, почну говорити так, що ви нічого не зрозумієте, а я зараз насолоджуюсь, що можу від цього всього відмовитись”, - каже Богдан Васильович (“Досьє із Сергієм Руденком”, 14 листопада 2017 р.).


Богдан Яременко на службі у Вселенському патрірхаті за часів перебування у Стамбулі. Фото із Facebook Богдана Яременка

Коломойський

Богдан Яременко каже, що знайомий із Ігорем Коломойським. При цьому твердить, що олігарх, як і інші спонсори партії, говорять саме про політику, про необхідність зміни системи, а не про обстоювання власних інтересів. 

Компромат

Фігурант Wikileaks

За часів роботи у Адміністрації президента (2009-2010 рр.) Богдан Яременко зустрічався із одним із колишніх послів США в Україні. Короткий виклад цієї розмови з’явився у Wikileaks. Під час розмови Яременко говорив про можливі варіанти розвитку подій у Криму і, зокрема, що стосується можливої анексії півострову.

"Деякі речі були очевидними. Великою мірою ми провокували американців думати. Ми тоді пережили першу газову кризу. І тоді все, що робила Росія сприймалося як ізольовані випадки. Ми намагалися показати зв'язок, що йде війна. Треба було показувати ситуації із різних планів. Американський посол, як бачимо, все стенографував і передавав у Вашингтон. Утім, все це не мало жодної реакції. У 2013 році американська розвідка була не готова до агресії Росії”, - підсумовує Богдан Яременко (“Досьє із Сергієм Руденком”, 14 листопада 2017 р.).

Олігархи

Яременко каже, що негативно ставиться до впливу олігархів на українську політику. “Це явище треба брати до уваги. Але треба дуже уважно ставитись до того процесу, який ми називаємо деолігархізацією”, - заявив він у програмі “Досьє”.

Погляди 

Богдан Яременко за:

- Створення національної кримськотатарської автономії;

- Блокаду торгівлі із Донбасу. 

Богдан Яременко проти:

-  Існування вільної економічної зони у Криму.

Порошенко

Останні п’ять років Богдан Яременко був системним опонентом Петра Порошенка. 

Регалії

Надзвичайний та Повноважний Посланник 1-го класу.

Голова правління заснованого українськими дипломатами благодійного фонду “Майдан Закордонних Справ”.

Сім’я 

Одружений. Дружина – Вікторія, вчитель англійської мови. 


Богдан і Вікторія Яременки. Фото із Facebook Богдана Яременка


Вікторія і Богдан із дітьми - Ярославою та Василем. Фото із Facebook Богдана Яременка


Вікторія та Ярослава Яременки. Фото із Facebook Богдана Яременка

ї

Подружжя виховують сина Василя та доньку Ярославу.

Тимошенко

Богдан Васильович каже, що шанобливо ставиться до Юлії Володимирівни, але її політична діяльність, за його словами, скерована здебільшого на задоволення власних запитів, а не на запити суспільства.


Богдан Яременко керував протольною службою за часів прем'єрства Тимошенко. Фото із Facebook Богдана Яременка

“УКРОП”

Поява Богдана Яременка у партії “УКРОП”, можливо, була несподіваною, але прогнозованою. Сам Богдан Васильович каже, що у партію його запросив лідер партії - Тарас Батенко.  

“Як громадські активісти ми працювали із різними політичними силами. Ми були певним каталізатором зовнішньої політики. Згодом до нас почали звертатися різні політичні партії, яким треба було або програму написати, або проконсультувати. Це було 5 постмайданних партій. Серед них була і партія “УКРОП”, яка і зробила пропозицію. Треба віддати належне, у партії вміють робити пропозиції”, - говорить Яременко (“Досьє із Сергієм Руденком”, 14 листопада 2017 р.). 

Янукович

За часів прем’єрства Віктора Януковича Богдан Яременко керував його службою протоколу. Як стверджує Богдан Васильович, керувати службою протоколу у Кабмін його запросив особисто Віктор Федорович. “Щоранку о пів на дев'яту я мав 5 хвилин - доповідав, що буде протягом дня. Хто, куди, чому і в якому складі летить. Які угоди будуть підписуватися і яка їхня суть. На цій роботі у мене почала з'являтися сивина”, - згадує Яременко (Газета.ua, 11 січня 2014 р.).  

Як каже Богдан Васильович, у Віктора Федоровича, було дуже тонке відчуття на людей. “Хто свій, а хто чужий, він розрізняє моментально”, - твердить Яременко.

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу