Персони

12 Червня 2019
Пасенюк Макар Юрійович. ДОСЬЄ
Керуючий партнер ICU, засновник Українського фінансового форуму і головний спонсор CFA Research Challenge

7 травня 1977 року народився відомий банкір, інвестор, керуючий партнер ICU, засновник Українського фінансового форуму і головний спонсор CFA Research Challenge в Україні Макар Пасенюк.

ICU є найбільшою групою з управління активами в Україні, вкладає кошти в "зелену" енергетику, промислові об'єкти і технологічні розробки, спонсорує економічне навчання молоді та журналістів, за власний рахунок переводітміровие економічні бестселери українською мовою.

Освіта

Початкову освіту Макар отримав в США, закінчивши Олександрійську школу для хлопчиків. Вищу освіту здобував у Києві: закінчив Міжнародний християнський університет (МХУ) за фахом "Бізнес-адміністрування" (1999 р).

З цим дипломом Макар відправився отримувати сертифікат фінансового аналітика: здав всі три іспити CFA Institute англійською мовою, який щорічно проводиться у всьому світі в грудні та червні.

У 2017 році закінчив магістратуру КНЕУ ім. Вадима Гетьмана за спеціальністю «Управління міжнародним бізнесом». Через два роки закінчив Вищу школу бізнесу Стенфордського університету у напрямку ExecutiveLeadershipDevelopment.

Кар'єра

У 1996 році, навчаючись на першому курсі в МХУ, Макар підробляв журналістом: оглядав економічні новини англійською мовою в тижневику Eastern Economist (Велика Британія).

Через рік влаштувався в київський філіал британського інвестиційного банку Caspian Securities, який спеціалізувався на країнах, що розвиваються. Макар був упевнений, що це його особистий трамплін для кар'єри фінансиста, проте на перших парах отримав відмову. Молодий фахівець без досвіду роботи умовив керівництво взяти його на безоплатній основі, але вже через три місяці став штатним співробітником з хорошим окладом.

У 1998 році, після закриття філії Caspian Securities, Макар влаштувався в голландське представництво ING Bank, де займався аналізом цінних паперів українських емітентів. Через рік став керівником відділу управління цінних паперів.

У 2002 році перевівся в лондонський філія ING. Пасенюк курирував угоди клієнтів з країн Центральної та Східної Європи в департаменті корпоративних фінансів. У 2006 році досвідчений фінансист з великою клієнтською базою та переліком успішних угод в портфоліо повернувся до Києва, де очолив підрозділ корпоративних фінансів ING.

Серед великих угод Пасенюка в період його роботи в ING можна відзначити перші публічні продажу акцій українських компаній на Лондонській і Варшавській фондових біржах (XXIвека, Кернел, Астарта), реструктуризацію зовнішнього боргу України в розмірі $ 2,7 млрд, поглинання компанії «UMC» гігантом " МТС ", який фінансується викуп і приватне розміщення акцій компанії" Союз-Віктан ".

У 2009 році М. Пасенюк разом з колегами з ING заснував інвестиційну компанію ICU. До 2019 року компанія стала міжнародною фінансовою групою зі штатом в 100 осіб і $ 500 млн активів в управлінні.

Діяльність групи ICU

ICUс перших років закріпилася на фінансовому ринку України, торгуючи цінними державними паперами. Группатакже супроводжувала великі інвестиційно-банківські операції, управляла активами приватних і інституційних інвесторів.

Торгівля на біржі

Група зарекомендувала себе найбільшим торговцем облігаціями внутрішньої державної позики України. ICU утримує третину ринку за обсягом і кількістю угод, що підтверджує інформаційне агентство Cbonds.

Інвестиційно-банківський напрямок

ICU публічно розміщувала акції Індустріальної молочної компанії на Варшавській біржі, займалася поглинанням агрохолдингів Allseeds Group і "Мрія". Проводила приватне розміщення акцій всеукраїнського оператора Data Group, розміщувала боргові цінні папери банків Credit Agricole і ProCredit Bank. ICU під керівництвом М.Ю. Пасенюка реструктуризувала борги "Азовмаша" і "Донецьксталі".

Загальна сума угод ICU по реструктуризації боргів в Україні перевищує $ 2 млрд, в сфері злиття і поглинання - більш $ 1 млрд. Також залучено понад $ 1 млрд акціонерного капіталу і боргове фінансування на суму 6 млрд гривень.

Управління активами

ICU - найбільша інвестиційна група за розміром активів в управлінні. Команда Пасенюка і Стеценко управляє пенсійними та інвестиційними фондами.

На кінець 2018 року за управлінням групи було 3,5 млрд гривень активів в Україні. Розмір і прибутковість фондів оцінюються як одні з найбільших на українському ринку.

ICU управляє також двома міжнародними фондами: CIS Opportunities Fund (відкритий пайовий фонд; СНД) і Global Opportunities Fund (закритий пайовий фонд; глобальні ринки). Bloomberg визнав CIS Opportunities Fund одним з найуспішніших в світі фондів по прибутковості.

Інвестиції ICU в стартапи

Макар Пасенюк в інтерв'ю інформагентству "Інтерфакс-Україна" розповів, що в якості венчурного інвестора ICU віддає пріоритет поддержкеінноваціонних технічних розробок українських інженерів. З семи стартапів, в які інвестувала група станом на першу половину 2019 року, чотири компанії - з українським корінням.

ICU дотримується стратегії інвестування в раунді "А" або на пізньому посівному етапі. Грошова допомога направляється розробникам, які довели життєздатність своєї бізнес-ідеї, налагодили продаж і створили план «підкорення» сегмента ринку.

Обсяг інвестованих в кожну компанію коштів варіюється в межах $ 0,2-1 мільйони.

Інвестиції в промисловість

У 2018 році група Пасенюка і Стеценко в колаборації з фондом VR Capital Group (США) інвестувала $ 55 млн в «зелену енергетику»: побудувала сонячну електростанцію в Хмельницькій області, другу за розмірами в країні. Пікова потужність СЕС - 63,8 мегават; за рік виробляє 68 200 мегават електрики. Станція покриває потреби третини будинків і господарств в Кам'янець-Подільському, а також скорочує викиди вуглекислого газу на 67 тис. Тонн в рік.

Електростанція будувалася 7 місяців із залученням 300 фахівців з різних сфер. Встановлено 220 тисяч сонячних елементів від світового виробника Longi-Solar. Трансформатори поставляла дочірня компанія Skoda - ETD.

Будівництвом займалася українська компанія KNESS, яка спеціалізується на зведенні подібних об'єктів. Половина комплектуючих, встановлених на СЕС, українського виробництва, що побічно вплинуло на створення додаткових робочих місць і сприяло поповненню скарбниці. Після завершення будівництва, СЕС "Кам'янець-Подільська" забезпечила штатної роботою 45 фахівців і домоглася оптимальної автоматизації складних процесів передачі енергії.

Електростанцією управляє компанія "Подольскенерго", яка щорічно направляє вбюджет села Панівці 2,6 млн гривень в якості орендних платежів. Ці кошти сприяють розвитку села, інфраструктури і залучення "робочих рук".

У планах ICU і VR CapitalGroup запуск ще кількох проектів у сфері сонячної енергетики. Макар Пасенюк підкреслює, що інвестиції в національну енергетику сприяють незалежності держави і скорочення викидів отруйних газів в атмосферу.

Нагороди як результат успішної діяльності ICU

Компанія за 10 років існування завоювала такі престижні нагороди.

1. Кращий інвестіціоннийбанкв Україні (2015-2018 рр.).

2. Краща аналітика з української боргового ринку (2010-2011, 2015-2017 рр.).

3. Кращий андеррайтер України (2011 р).

4. Найкраща компанія з управління активами в Україні (2012 р, 2016 г.).

5. Кращий sales на українському ринку облігацій (2012, 2013, 2015 років.).

6. Кращий фонд інструментів з фіксованою прибутковістю в Україні (2008-2011 рр., 2013-2015 рр.).

7. Кращий в світі фонд по прибутковості з початку діяльності (Total Return) в 2016 р

9. Друге місце в Україні в категорії «Sales на ринку облігацій» (2016-2017 рр.)

10. Другий в світі мультістратегіческій фонд по прибутковості (2012 р)

11. Друге місце в Україні по команді аналітиків (2011-2012 рр.)

12. Друге місце в Україні в категорії «Sales на ринку акцій» (2011-2012 рр.)

13. Друге місце в Україні в категорії «Аналітика по ринку облігацій» (2008, 2012 рр.).

Освітня діяльність і меценатство

З подачі М. Ю. Пасенюка і К.С.Стеценко ICU спонсорувала CFA Research Challenge, заснувала Український фінансовий форум і Центр удосконалення економічної журналістики. Група спонсорує видання зарубіжної економічної літератури українською мовою і надає стажування талановитим молодим людям.

Установа і спонсорство Центру удосконалення економічної журналістики

У 2017 році спільно з Київською школою економіки, VoxUkraine і компанією Visa ICU заснувала ЦУЕЖ, будучи такжеоднім з головних спонсором центру. Навчання в ньому прошліболее 150 журналістів регіональних та національних ЗМІ, отримавши необхідні економічні знання для об'єктивного висвітлення подій. В тому числі, рівень кваліфікації підвищили журналісти відомих телеканалів:

"1 + 1";

ICTV;

"Україна";

24;

а також Радіо "Свобода";

"Інтерфакс-Україна" і багатьох інших видань.

ЦУЕЖ проводить для журналістів курс "Економіка. Ринки та аналіз даних". Курс передбачає вивчення економічних теорій та їх практичного застосування в процесі створення новин. Журналісти вчаться аналізувати дані і бачити, що криється за роздутим інфоприводи. Курс вчить викривати фейки і брехня, що важливо в поточних політичних і соціальних реаліях.

Курс викладають професори Київської школи економіки, а також експерти-практики з державного сектора і бізнесу. Такий підхід поєднує актуальну теорію і практичне застосування знань в конкретній ситуації.

Чим гостріше політична або соціальна обстановка в країні, тим більше новин потрапляє в інформаційний простір, тому, на переконання М. Пасенюка, журналісти повинні вміти подавати інформацію об'єктивно, видаляти «сміття», залишаючи важливі факти без спотворень. Від подачі новин залежить рівень хвилювань в суспільстві і розуміння суті того, що відбувається.

CFA Research Challenge в Україні

Пасенюк, маючи сертифікат CFA, активно підтримує CFA-спільнота в Україні. ICU- основний спонсор конкурсу для студентовCFA Research Challenge, який проводиться в 70 країнах світу, в тому числі і в Україні.

Студенти готують і захищають інвестиційний звіт по одній з публічних компаній. Команду очолює наставник (інвестбанкір або бізнес-аналітик), який допомагає розібратися у всіх тонкощах інвестиційного аналізу.

Студентські команди під керівництвом досвідчених менторів готують аналіз обраної компанії. Фінальний етап - презентація звіту фахівцям в області інвестування, які оцінюють його і згодом оголошують вердикт. На заключному етапі команда озвучує свою думку щодо продажу або купівлі цінних паперів досліджуваної компанії.

У конкурсі беруть участь 200 студентів з 25 провідних українських вузів. Конкурс розділений на етапи: національний, загальноєвропейський, світової. Переможець українського потрапляє на європейський, а потім бере участь в світовому змаганні.

У 2019 ICU також заснувала цільову стипендію кращому студенту в Україні на захист іспиту CFA.

Макар Пасенюк стверджує, що від рівня знань студентів залежить економічний розвиток України, тому ICU підтримує конкурс, який навчає нове покоління фінансового аналізу, вмінню приймати правильні рішення і критично мислити. Компанія і в майбутньому планує виділяти гроші на навчальні проекти, які стануть для молоді трампліном в кар'єру.

Український фінансовий форум

У 2014 році ICU вперше провела ОФФ, який в подальшому став головною національною майданчиком для обговорення економічних питань.

Щорічно форум відвідують експерти фінансових ринків з США, Китаю, Великобританії, щоб поділитися інформацією про розвиток глобальних економік на найближчі роки. Представники національного сегмента розповідають про вплив світових економічних тенденцій на нашу країну і планових реформах.

Пасенюк вважає, що економіка України повинна вписуватися в глобальну економіку, слідувати основним тенденціям і реформуватися, щоб забезпечити конкурентоспроможність в умовах мінливості світових ринків.

Відомі іноземні спікери, які відвідували ОФФ:

Кейу Джин - професор Лондонської школи економіки, член комітету Комісії з регулювання банківської діяльності Китаю;

Едвард Лукас - редактор британського журналу «The Economist» з 20-річним стажем;

Джонатан Девід Гострі - заступник директора аналітичного департаменту Міжнародного валютного фонду (МВФ);

Яніс Варуфакіс - екс-міністр фінансів Греції;

Лайош Бокрош -екс-міністр фінансів Угорщини;

Нараяна Кочерлакота з Федерального Резервного Банку США і багато інших.

Видавництво бізнес-книг українською мовою групою ICU

ICU створила в 2015 році проект ICU BusinessBooks. Головне його завдання - переклад і видання світової бізнес-літератури українською мовою. Основна частина виданих книг - праці, які отримали міжнародне визнання і нагороди, так звані "must-readtitles".

Економіка швидко еволюціонує, тому освітній проект необхідний для розуміння процесів, що відбуваються, щоб не відставати від світових тенденцій і накопичувати необхідні знання. Пасенюк вважає, що видаючи економічні книги українською мовою, ICU відкриває доступ до якісної спеціалізованої літератури для широких мас.

Бестселери, видані ICU:

"Від нуля до одиниці" Пітера Тіля;

"Капітал в XXI столітті" Тома Пікетті;

"Сучасна теорія дене" і "Я ж вам говорив" Рендала Рея;

"Євро і боротьба ідей" Маркуса Брюннермаера;

"Плутократи" Христі Фріланд;

"Розмови з дочкою про економіку" Яніс Варуфакіс.

Стажування для талановитої молоді

ICU стажуються студентів економічних спеціальностей зі знанням англійської мови. Стажери навчаються і працюють в брокерській, аналітичному і інвестиційно-банківському департаментах.

Хобі

У вільний від роботи час Макар Пасенюк читає економічну і бізнес-літературу, грає в шахи, любить водні види спорту, в тому числі греблю і яхтинг. Щоб підтримувати себе в тонусі, також регулярно займається плаванням.

Нові досьє

Parimatch (Parimatch LLC)

Parimatch (ТОВ «Паріматч»)

Кацуба Олександр

Denis Gorbunenko

Горбуненко Денис Володимирович

Atayants Oleg Evgenyevich

Атаянц Олег Євгенович

Вадим Машуров. Все о карьере и бизнесе

Vadim Mashurov. All about career and business

Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу