Персони

16 Березня 2018
Наєв Сергій. Все - про командувача Об'єднаних сил на Донбасі
У п’ятницю, 16 березня, президент Петро Порошенко вперше призначив командувача Об'єднаних сил на Донбасі. Ним став генерал-лейтенант Сергій Наєв.

У ваших руках знаходяться не лише долі десятків тисяч військовослужбовців, які ввірені мною під ваше командування. На ваші плечі лягає відповідальність перед народом України за його оборону на найскладнішій ділянці", – підкреслив Порошенко, представляючи командувача штабом.

Для представлення глава держави разом з секретарем РНБО Олександром Турчиновим направились на Донбас в зону АТО.

У цьому випадку слова президента не видаються занадто високопарними. Після ухвалення Верховною Радою закону про реінтеграцію Донбасу в руках очільника Штабу концентруються доволі широкі повноваження.

"Українська правда" зібрала всі відомості про нового командувача Об’єднаних сил на Донбасі та нагадує, чому він, по суті, стане ключовою фігурою в протистоянні російській агресії на Донбасі.

Москва, Німеччина, Україна

Офіційна біографія 47-річного Сергія Наєва, яку має в своєму розпорядженні "Українська правда", вказує, що все своє життя він був пов’язаний виключно з армією. 

Народився в Могильов-Подільському на Вінничині. В 1991-му році закінчив Московське вище загальновійськове командне училище.

Служив командиром мотострілецького взводу у Німеччині, перебував у розпорядженні командувача Далекосхідного військового округу в Росії.

У Збройних Силах України – з травня 1993 року. В 90-х і на початку "нульових" служив на різних посадах у Західному та Південнному оперативних командуваннях.

У 2006-2007 роках був слухачем факультету підготовки фахівців оперативно-стратегічного рівня Національної академії оборони України. Як кращий випускник нагороджений відзнакою – Мечем Королеви Великобританії, яку отримав з рук посла цієї держави в Україні.

З 2007 до початку 2014 займав різні керівні посади в 13-му армійському корпусі Сухопутних військ, який у 2013 році трансформувався в Оперативне командування "Захід".

Початок російської агресії застав на посаді заступника начальника штабу командування Сухопутних військ ЗСУ, а в 2015 році був призначений командувачем військ Оперативного командування "Схід" Сухопутних військ.Територією  відповідальності командування є Запорізька, Дніпропетровська, Харківська, Донецька та Луганська області.

В АТО був керівником сектора "Б" (угруповання українських військових підрозділів на захід від Донецька під час війни на сході України в 2014-2015 – УП) за часів боїв за Донецький аеропорт.

У вересні 2017 року Наєв потрапив у список українських військовокомандувачів, проти яких слідчий комітет Росії порушив кримінальні справи. Звинувачення – "застосування заборонених засобів і методів ведення війни і геноциді на Донбасі".

На початку березня цього року став начальником штабу – першим заступником командувача Сухопутних військ ЗСУ, а ще за півтора тижні  – був призначений командувачем Об’єднаного штабу.

Педант, новатор, прихильник НАТО

За час служби в українській армії Наєв пройшов шлях від командира взводу до заступника начальника Генштабу ЗСУ.

"Я бачив його на фронті, в АТО. Переконаний, що його рівень підготовки та досвід керівництва органами військового управління різного рівня дозволять йому якісно та відповідально здійснювати керівництво силами та засобами ЗСУ, інших військових формувань у відсічі і стримуванні російської агресії проти України", — характеризував командувача Порошенко.

Співрозмовники УП серед військових у неофіційних розмовах здебільшого характеризують його як педантичного командира та військового нової формації.

"Педантична людина, професіонал своєї справи, допитливий, вміє добре планувати роботу, є стратегічне мислення. Цілеспрямований. Якщо перед ним ставиться завдання – можна бути впевненим, що буде виконано" – зазначив УП один з тодішніх командирів бригади в АТО.

Сам Наєв в інтерв’ю "Укрінформу" 2016 року проявив себе прихильником переходу арміїї на стандарти НАТО.

"Збройні Сили України зразка 2020 року мають відповідати стандартам, які існують в збройних силах провідних країнах світу, зокрема, в НАТО. Такі стандарти повинні бути перейняті і впроваджені в діяльність Збройних Сил України. Крім цього, ми повинні розвинути все, що отримали самі", – вважає Наєв.

Полковник запасу Юрій Повх вважає, що новий командувач добре підготовлений до виконання покладених на нього функцій.

"Він – вольова грамотна людина. Добре підготовлений на оперативно-стратегічному рівні. У 2015 році впевнено керував підлеглими йому частинами. До підлеглих ставився вимогливо.

В секторі Б саме за його керцівництва почали використовувати нові системи зв’язку, які не читали росіяни. Він беріг час, тому намагався проводити короткі наради", – розповів УП Повх.

Декларація Наєва не пестрить великою кількістю нулів та земельними ділянками. Офіційна зарплата в 2016 році – близько 270 тис. гривень, службова кімната в Дніпрі, недобудований дачний будинок у Кошарах Одеської області, в дружини авто – Toyota Rav 4 2010 року.

На початку 2018 року отримав грошовий подарунок від Максима Івановича Наєва (ймовірно, брата) в 140 тис. гривень.

Штаб і повноваження

Після ухвалення Радою закону про реінтеграцію Донбасу командувач Об’єднаного штабу стає центральною фігурою в зоні бойових дій.

Згідно з нововведеннями, таке формулювання як "зона АТО" припинить свою дію.

Замість АТО в законі визначені "заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ". Керувати цими заходами має Генштаб, а планування, організація та контроль покладається на Об’єднаний оперативний штаб, очільником якого й став новопризначений Сергій Наєв.

До його обов'язків входитиме керування військовими та правоохоронними структурами, які беруть участь в колишньому АТО. Рішення командувача для працівників таких структур є обов’язковими для виконання.

Під його безпосереднє управління, зокрема, входять Збройні Сили, МВС, Нацполіція та інші військові формування в зоні бойових дій.

Крім того, за поданням командувача об’єднаних сил начальник Генштабу визначатиме "зони безпеки" – контрольовані урядом території поруч із лінією розмежування.

Сам Наєв підпорядковується Верховному Головнокомандувачу, посаду якого обіймає президент Петро Порошенко, та начальнику Генерального штабу – Віктору Муженко.

Наразі Генштаб розробляє також окремі положення про Об’єднаний оперативний штаб – вони чітко визначатимуть повноваження командувача. Його повноваження також мають бути схвалені окремо рішенням президента.

Оксана Коваленко, "Українська правда"

Нові досьє

Соболєв: Називати мене агентом Кремля – повна нісенітниця

Вакарчук: Кому тут тюрма, кому – Дольче Віта

Головач Андрій. ДОСЬЄ

Грановський Олександр. ДОСЬЄ

"Росія — автозаправна станція, яка маскується під країну". 12 найяскравіших цитат Джона Маккейна

ТОП-10 бійок за участю українських політиків. ВІДЕО

Безсмертный: Кремлю не удалось поковыряться в нашей Конституции

Приходько: Я знаю, що повинен робити політик. Він повинен допомагати людям

Ющенко: "Тимошенко і Янукович — два чоботи з однієї пари"

Приходько: В Росії ніяк не можуть змиритися, що нас неможливо поставити на коліна

Реклама

Партнери